Hamilton s-a impus la Imola și e tot mai aproape de un nou titlu mondial! Mercedes, un nou record

Publicat 01/11/2020 la 16:44 GMT+2

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Emiliei Romagna și a mai făcut un pas important spre un nou titlu mondial. Pilotul englez l-a devansat cu peste 5 secunde pe coechipierul său Valtteri Bottas, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat australianul Daniel Ricciardo.

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat GP Emiliei Romagna

Plecat de pe a 2-a poziție a grilei, Hamilton a avut un start ratat de cursă și a căzut pe poziția a 3-a, în spatele lui Bottas și Verstappen. Ulterior, englezul a profitat de problemele celor 2 și a urcat în frunte, controlând apoi cursa până la final.
Valteri Bottas s-a clasat pe locul secund, el profitând de abandonul lui Max Verstappen, în timp ce australianul Daniel Ricciardo a sosit pe locul 3. Piloții celor de la Ferrari au dezamăgit din nou, Leclerc terminând pe 5, iar Vettel pe 12.

Mercedes a câștigat clasamentul constructorilor

Astfel, la numai o săptămână distanță de când a devenit pilotul cu cele mai multe victorii în Formula 1 (92), Hamilton a mai bifat un succes, apropiindu-se și mai mult de un nou titlu de campion mondial, care îl va face să egaleze și ultimul record al lui Michael Schumacher.
Englezul are acum un avans de 84 de puncte față de Valtteri Bottas în fruntea clasamentului general, cu 4 Grand Prix-uri rămase de disputat din acest sezon și numai o minune ar putea face să piardă titlul. Hamilton s-ar putea încorona pentru a 7-a oară campion mondial la Grand Prix-ul Turciei, care va avea loc în week-end-ul 13-15 noiembrie.
Prin dubla de astăzi, Mercedes a câștigat deja în clasamentul constructorilor. Acesta este cel de-al 7-lea succes consecutiv al echipei germane, ceea ce reprezintă un record absolut în toată istoria de 70 de ani a Formulei 1.