Bernadette Szocs s-a oprit în sferturi la Europene, învinsă de partenera cu care a luat aur la dublu

Actualizat 19/08/2022 la 20:02 GMT+3

Bernadette Szocs s-a calificat în sferturile de finală la proba de simplu feminin din cadrul Campionatelor Europene de la Munchen. Sportiva noastră a trecut dramatic de luxemburgheza cu origini asiatice, Xialian Ni, revenind de la 0-3 la seturi și salvând 3 mingi de meci în decisiv.

Bernadette Szocs

UPDATE | Bernadette Szocs s-a oprit în sferturile de finală ale probei de simplu, la Campionatele Europene de la Munchen. După succesul uluitor din sferturi, contra lui Xialian Ni (Luxemburg), sportiva noastră nu a mai avut prospețime să treacă și de Sofia Polcanova, austriaca alături de care a luat aurul la dublu.
Meciul a fost unul extrem de disputat, dar Polcanova s-a impus cu 4-2 (11-6, 4-11, 11-8, 11-6, 6-11, 11-5).
Știrea inițială
Bernadette Szocs continuă să facă un Campionat European de zile mari la Munchen. După ce a luat argint la dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu, și aur la dublu feminin, alături de austriaca Sofia Polcanova, sportiva noastră este la un singur pas de medalii și în proba de simplu feminin.
Astăzi, Bernie a jucat în optimi contra lui Xialian Ni, o veterană de 59 de ani, originară din Asia, dar care reprezintă Luxemburgul. Partida a fost una abosulut nebună, cu întorsături cum rar se văd chiar și în tenisul de masă.
Szocs a început dezastruos partida, pierzând primul set la 0, după numai două minute. Setul doi a fost dramatic și i-a revenit tot luxemburghezei, scor 18-16, după ce românca a ratat 5 șanse de a egala situația. Xialian Ni a câștigat la limită și setul 3, scor 11-9, iar soarta meciului părea pecetluită.

Bernadette Szocs s-a calificat dramatic în sferturile de finală la Europenele de la Munchen

Nemaiavând nimic de pierdut, Szocs a jucat mult mai dezinvolt în continuare și rezultatele au venit. Sportiva noastră a câștigat următoarele 3 seturi (11-8, 11-8 și 11-7), împingând meciul în decisiv.
Acolo, dramatismul a atins cote inimaginabile. Szocs a condus cu 10-7, dar a ratat toate cele 3 mingi de meci consecutive și apoi a salvat ea 3 mingi de meci ale adversarei. S-a mers cap la cap până la 14-14, după care Bernie a câștigat două puncte la rând, adjudecându-și cu siguranță una dintre victoriile carierei în proba de simplu.
Partida a durat 42 de minute, iar scorul final a fost 0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14 pentru româncă.
Pentru un loc în semifinale, Bernadette Szocs va juca împotriva Sofiei Polcanova, exact jucătoarea cu care a luat aurul în proba de dublu. Partida va avea loc în această seară, cu începere de la ora 19:20. O victorie ar asigura-o pe Bernie Szocs de câștigarea medaliei de bronz. Sportiva de 27 de ani are medalii europene în toate probele, inclusiv două de aur cu echipa României (2017 și 2019), dar o medalie individuală îi lipsește din CV.
Bernadette Szocs a rămas singura reprezentantă a României în proba de simplu feminin. Tot azi, Eliza Samara a fost învinsă cu 4-0 de germanca de origine asiatică Xiaona Shan (7-11, 5-11. 9-11, 9-11 ), iar Andreea Dragoman a pierdut împotriva unei alte jucătoare din Germania, Nina Mittelham, scor 2-4 (7-11, 11-5, 7-11, 10-12, 11-2, 7-11).