Alcaraz, eliminat în primul tur la Astana de un "lucky loser"

Publicat 04/10/2022 la 14:05 GMT+3

Carlos Alcaraz, numărul unu mondial şi principalul favorit, a fost eliminat în primul tur al turneului ATP 500 de la Astana (Kazahstan), dotat cu premii totale de 1,9 milioane de dolari, fiind învins în două seturi, 7-5, 6-3, de belgianul David Goffin, într-o partidă disputată marţi.

Carlos Alcaraz

Goffin, care a acces din postura de ''lucky loser'' pe tabloul principal la competiţia din capitala kazahă, după ce fusese eliminat în calificări, a reuşit pentru a treia oară în cariera sa să elimine un jucător aflat în fotoliul de lider al clasamentului ATP.
El s-a impus după o oră şi 46 de minute de joc în faţa lui Alcaraz (19 ani), care a devenit luna trecută cel mai tânăr jucător care a urcat pe prima poziţie a clasamentului ATP, de la crearea sa, în 1973, graţie succesului înregistrat la US Open, unde a cucerit primul trofeu de Mare Şlem din cariera sa.
Belgianul îl va avea ca adversar în optimile de finală pe francezul Adrian Mannarino, care a trecut în primul tur, cu 1-6, 6-2, 6-3, de elveţianul Stan Wawrinka, triplu campion de Mare Şlem.
Într-un alt meci disputat marţi, grecul Stefanos Tsitsipas, favoritul numărul 3, l-a învins cu 6-3, 6-4 pe kazahul Mihail Kukuşkin, iar în turul următor îl va înfrunta pe italianul Luca Nardi, venit din calificări.
Rezultate - turul 1:
  • David Goffin (Belgia) - Carlos Alcaraz (Spania/N.1) 7-5, 6-3
  • Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.3) - Mihail Kukuşkin (Kazahstan) 6-3, 6-4
  • Luca Nardi (Italia) - Aleksandr Şevcenko (Rusia) 7-6 (7/4), 6-2
  • Karen Hacianov (Rusia) - Maxime Cressy (SUA) 6-4, 7-6 (7/3)
  • Pavel Kotov (Rusia) - Alejandro Davidovich Fokina (Spania) 6-4, 6-4
Sursa: Agerpres
Turneele ATP 500 de la Tokyo și Astana se văd în săptămâna 3-9 octombrie 2022 în direct pe Eurosport 2 și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).