Anca Todoni, în semifinale la Antalya, după ce a învins favorita 3 într-o luptă de aproape 3 ore

Anca Todoni s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Antalya, după ce a învins-o în 3 seturi pe olandaza Arantxa Rus (cap de serie 3), scor 6-7 (4), 6-4, 6-2, la capătul a aproape 3 ore de joc. Românca, favorită 6 a competiției, este singura jucătoare cu statut de cap de serie rămasă în concurs, astfel că are o șansă bună de a cuceri trofeul.

Anca Todoni

Credit imagine: Eurosport

Anca Todoni (100 WTA) este la două victorii distanță de a cuceri primul titlu al sezonului. Românca de 20 de ani a pierdut în primul tur al calificărilor la Indian Wells și a preferat să nu mai meargă la Miami, ci să revină în Europa, pentru a începe mai devreme sezonul de zgură.
Decizia ei s-a dovedit una inspirată, pentru că arată o formă foarte bună la turneul WTA 125 de la Antalya. După ce în primul tur a trecut de maghiara Panna Udvardy, iar în runda a doua a învins-o pe Jana Fett, Anca a câștigat astăzi un meci maraton, împotriva Arantxei Rus (89 WTA).
Olandeza de 34 de ani era favorită 3 a competiției din Turcia, dar Todoni a reușit să revină fantastic și să obțină victoria care a dus-o în semifinale. Primul set a fost o avalanșă de break-uri, 4 de fiecare parte, și s-a decis la tie-break, unde experiența batavei s-a văzut, aceasta câștigând cu 7-4.

Anca Todoni s-a calificat în semifinale la turneul WTA 125 din Antalya, după un meci maraton

Anca și-a ridicat nivelul în setul doi, dar de fiecare dată când a condus cu break adversara a revenit. Românca a spart această regulă după ce a făcut break pentru 5-4, când a câștigat pe propriul serviciu și manșa a ajuns în dreptul său. În decisiv, prospețimea fizică a ajutat-o pe sportiva noastră, care s-a desprins repede la 4-1, cu dublu break, și nu a mai cedat inițiativa, impunându-se în final cu scorul de 6-7 (4), 6-4, 6-2, după două ore și 59 de minute de joc intens.
Grație succesului de astăzi, Anca Todoni a urcat până pe locul 95 în clasamentul WTA LIVE și e sigură că va rămâne în prima sută WTA și săptămâna viitoare. Totuși, românca nu ar trebui să se mulțumească cu acest lucru, deoarece are o șansă uriașă de a pune mâna pe trofeu la competiția din Turcia.
Todoni e singura jucătoare cu statut de cap de serie rămasă în competiție (6). În careul de ași, Anca se va duela cu Clara Burel (148 WTA), care în sferturi a câștigat duelul 100% franțuzesc cu Chloe Paquet, scor 6-4, 6-2. Todoni nu a mai întâlnit-o niciodată pe reprezentanta Hexagonului, dar are o șansă bună de a o învinge. Turneul din Antalya e primul la care participă Burel în acest sezon, ea fiind accidentată în prima parte.
Dacă se va califica în finală, Anca Todoni va lupta pentru trofeu cu învingătoarea duelului Leyre Romero Gormaz (157 WTA) - Maja Chwalinska (131 WTA). Dacă va merge până la capăt, Anca ar cuceri primul titlu al sezonului și al 3-lea din cariera sa la competițiile din această categorie. În 2024, ea a mai triumfat la Bari și Santa Cruz la turnee WTA 125.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo