Dubla campioană de Grand Slam, Simona Halep, s-a calificat în optimile de finală de la Melbourne după ce a a trecut în turul trei la Melbourne de Yulia Putintseva, scor 6-1, 6-4, după o oră și 19 minute de joc, fără să cedeze set până în această fază a competiției, iar în partida din optimile de finală va avea parte de o adevărată provocare. În continuare, sportiva noastră o va întâlni la Melbourne pe belgianca Elise Mertens, care a trecut în turul trei de ocupanta locului 600, Cici Bellis, scor 6-1, 6-7, 6-0, după două ore de joc. Anterior, ea le-a învins pe Danka Kovinic și Heather Watson. Cea mai mare performanță a ei în turneele de Grand Slam a fost atinsă chiar la Australian Open, în 2018, atunci când a disputat semifinala.

6-4, 6-4
Simona Halep se califică în sferturile de finală la Australian Open după ce trece în minimul de seturi de Elise Mertens! În continuare, Simo o va întâlni la Melbourne pe câștigătoarea meciului dintre Kontaveit și Swiatek!
6-4, 5-4
Simona Halep obține BREAK-UL! Va servi pentru meci!
6-4, 4-4
Mertens reușește break-ul!
6-4, 3-4
Mertens își face serviciul încă o dată. Urmează game-uri cruciale în economia acestei partide.