Australian Open 2021 | Ce scrie presa internațională după victoria Simonei Halep în turul secund

Publicat 10/02/2021 la 14:57 GMT+2

Simona Halep a câștigat în turul doi la Australian Open o partidă pe muchie de cuțit, cu o mulțime de răsturnări de situație și puncte câștigate la limită.

Simona Halep

Simona Halep a avut parte miercuri la Australian Open de un adevărat thriller pe Margaret Court Arena, în meciul disputat în compania australiencei Ajla Tomljanovic, cupanta locului 72 WTA. Favorita gazdelor a câștigat la mare luptă primul set, însă tot meciul a fost pe muchie de cuțit. Setul secund a fost adjudecat de marea noastră campioană, care a luptat incredibil pentru fiecare punct, în ciuda faptului că jocul i-a fost presărat cu erori neobișnuite.
Australian Open - UNIBET
Simo a reușit să ducă partida în setul trei, o manșă de-a dreptul fabuloasă, cu răsturnări de situație, puncte câștigate la limită și nervi întinși la maxim. Ajla Tomljanovic s-a distanțat în setul trei la 5-2, iar victoria era aproape sigură, dar Simona Halep, a doua jucătoare a lumii, a revenit ca un uragan în meci și a luat cu asalt partida din turul al doilea și adversara ei cu un joc extrem de agresiv, mult mai precis, câștigând cu 4-6, 6-4, 7-5 în final, după două ore și 35 de minute de joc.
În continuare, marea noastră campioană se va duela cu Veronika Kudermetova în turul al treilea la Melbourne, vineri, la o oră pe care organizatorii o vor anunța mâine dimineață. Cele două sportive nu s-au mai întâlnit niciodată până acum în circuit. Partida va fi transmisă în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Australian Open 2021 | Ce scrie presa internațională după victoria Simonei Halep cu Tomljanovic

AS.com: "Australianca a servit pentru a câştiga meciul, dar Halep a reuşit să salveze situaţia critică. ... Incredibila Halep! A câştigat pe serviciul lui Tomljanovic şi va servi pentru meci. Ce reacţie din partea româncei! S-a calificat în turul 3 la Asutralian Open după ce a câştigat un meci agonizant".
Punto de Break: "Simona Halep dansează periculos. În tenisul feminin am fost pe cale să vedem prima bombă adevărată de la Australian Open. Australianca Ajla Tomljanovic a făcut lucrurile foarte dificile pentru Simona Halep, dar românca a întors scorul. Un tenis minunat pentru jucătoarea din Australia, probabil cea mai bună performanță a carierei".
Site-ul oficial al Australian Open: "Halep a supraviețuit testului arzător al Ajlei Tomljanovic. Românca a părut în pericol în setul decisiv când era condusă cu 5-2, dar a rezolvat cu calm ecuația calificării. Încântătoarea bătălie a durat două ore și 34 de minute și a conținut 15 break-uri, 28 de winnere din partea Simonei Halep și 37 de lovituri direct câștigătoare din partea Ajlei.
Într-un meci care a început pe lumină și s-a încheiat la lumina reflectoarelor, Tomljanovic a căutat prima victorie după doi ani în fața unei jucătoare din Top 10 și un eventual al patrulea succes. A început mai slab din cauza unor duble greșeli, dar și-a revenit treptat sub privirile prietenului său, al nouălea jucător al lumii, Matteo Berrettini. Simona a avut nevoie în final, după o revenire fantastică, de a doua minge de meci pentru a se impune și a se califica în turul al treilea".
BBC: "O Tomljanovic emoționată a eșuat să servească pentru meci la 5-3, iar Halep și-a arătat experiența și a obținut o victorie remarcabilă. Halep a părut însă frustrată, țipând adesea și gesticulând către antrenorul său, Darren Cahill. În orice caz, când Tomljanovic nu a profitat de momentul cheie, românca și-a găsit drumul spre victorie".
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.