Simona Halep a obținut în această dimineață calificarea în optimile de finală la Australian Open, după ce a trecut de Danka Kovinic, locul 98 WTA, în minimum de seturi, scor 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 5 minute de joc.
În continuare, Halep se va duela la Melbourne pentru un loc în sferturi cu Alize Cornet. Sportiva de pe locul 61 WTA a reușit o revenire de-a dreptul fantastică în turul 3, în meciul cu favorita numărul 29, Tamara Zidansek. Slovena conducea cu 6-4, 4-1 și nimic nu părea că o poate întoarce din drumul spre victorie. Totuși, Cornet a început să câștige game după game și să-și ridice nivelul de joc. Până la urmă, franțuzoaica s-a impus cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, după 2 ore și 45 de minute de joc.

Alize Cornet, revenire fantastică și calificare în optimi, după victoria cu Zidansek la Melbourne

Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 15 ORE
La finalul partidei din turul 3, Alize Cornet a spus că nu vrea să știe peste cine va da în optimi, dorindu-și să se bucure întâi de rezultatul obținut chiar în ziua în care a împlinit 32 de ani.
"Nici nu vreau să știu cu cine joc în următorul meci. Vreau să mă bucur de această victorie, nu să mă gândesc acum la următoarea adversară. Îmi pare rău, așa am făcut și la ultimul meci.
Nu îmi doresc să fie o obsesie calificarea într-un sfert de finală la un turneu de Mare Șlem. Vom vedea ce se va întâmpla. Voi da totul pe teren. Acum doi ani, la US Open, mi-a trecut prin minte că am ratat o șansă uriașă", a declarat Alize Cornet.

În cele din urmă, Alize Cornet a lăudat-o pe Simona Halep, punctând că românca este într-o formă foarte bună și că o simte extrem de motivată.
"Simt că Simona s-a întors la nivelul ei cel mai bun. Am văzut-o jucând la Melbourne. Am urmărit-o timp de mulți ani, o admir, mă identific cu ea pentru că este o luptătoare și are un stil variat. Ce am văzut anul trecut în jocul ei s-a schimbat cu siguranță în ultimele luni. Acum chiar s-a întors pe drumul cel bun, îi văd ambiția în ochi și nu m-ar surprinde deloc dacă ar ajunge departe în turneu", a adăugat Alize Cornet.
În plus, franțuzoaica a mărturisit că s-a simțit foarte obosită după meciul cu Tamara Zidansek, declarând că îi este dificil să joace pe căldura brutală de la Melbourne. Asta ar putea fi un avantaj pentru Simona Halep, care a spus pentru Eurosport că ei îi place și că este obișnuită să joace pe căldură.
"A fost despre supraviețuire. Nu mi-a lipsit căldura din Australia, e atât de brutal. E atât de dificil să joc pe căldura asta, ziua! Sunt 13 ani de când am ajuns prima dată în optimi la Australian Open și acum sunt din nou acolo! Dumnezeule! Urăsc cuvântul veterană, dar, da, sunt una dintre ele! Am învățat că trebuie să muncești mereu", a conchis Alize Cornet.
Meciul dintre Simona Halep și Alize Cornet va avea loc luni dimineață, de la o oră care va fi stabilită mâine.
Australian Open 2022 se vede în exclusivitate pe Eurosport. Toate meciurile de la Melbourne sunt în direct și în exclusivitate pentru România și pe aplicaţia Eurosport Player.
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament