Kaia Kanepi a făcut o nouă victimă printre jucătoarele de top din circuitul WTA! În optimile de finală de la Australian Open, numărul 115 WTA a trecut învins-o pe Aryna Sabalenka, numărul 2 mondial, scor 5-7, 6-2, 7-6(7).
În vârstă de 36 de ani, Kanepi ajunge în premieră în sferturile de la Melbourne, Australian Open fiind singurul turneu de Grand Slam în care nu reușise să treacă de turul al patrulea. De-a lungul carierei sale, Kanepi a fost o jucătoare care a produs mari surprize, cu victorii în fața celor mai bune jucătoare ale lumii.

Australian Open 2022 | Rezumatul partidei Kaia Kanepi-Aryna Sabalenka

Roland-Garros
Roland-Garros : Kaia Kanepi vs Garbine Muguruza
ACUM 12 ORE
La ediția de anul trecut, Kanepi producea prima surpriză majoră a ediției din 2021 de la Australian Open, atunci când o învingea fără drept de apel pe campioana din 2020 de la Melbourne și numărul 4 mondial de la acea vreme, Sofia Kenin, scor 6-3, 6-2.

Cea mai bună clasare a carierei pentru Kaia Kanepi în clasamentul WTA a venit în 2012, atunci când a ajuns până pe locul 15. Chiar dacă nu a reușit să pătrundă în Top 10, acest lucru nu a împiedicat-o pe jucătoarea din Estonia să se lupte de la egal la egal cu jucătoarele de top ale lumii și chiar să le învingă. Victoria de luni de la Melbourne este a 14-a pentru Kanepi în fața unei jucătoare din Top 10 WTA, nouă dintre ele având loc la turnee de Grand Slam.
În cariera sa începută în 1999, Kanepi a reușit victorii impresionante și a scris istorie pentru tenisul din țara sa. Ea a devenit prima jucătoare din Estonia care a intrat Top 20 WTA, dar și prima jucătoare care ajunge în sferturile unui turneu de Grand Slam (Roland Garros 2008), să joace o finală WTA (Hasselt 2006), să câștige un titlu WTA (Palermo 2010), dar și să învingă liderul mondial (Caroline Wozniacki în 2011).
Printre cele mai importante victorii ale carierei sale au avut loc în fața lui Sam Stosur, Caroline Wozniacki, Jelena Jankovic, Angelique Kerber, Simona Halep, Sofia Kenin și astăzi, pe Aryna Sabalenka.
În sferturile de finală de la Australian Open, Kanepi o va întâlni pe Iga Swiatek, cea care a trecut în optimi de Sorana Cîrstea. Partida din sferturi va fi prima întâlnire directă dintre Kanepi și campioana din 2020 de la Roland Garros.
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.
Internazionali BNL d'Italia
Iga Swiatek, statistici "înfricoșătoare", după calificarea în finala de la Roma! Cifre uimitoare
14/05/2022 LA 14:52
Iga Swiatek s-a calificat în finala de la Roma, după o victorie clară în fața Arynei Sabalenka
14/05/2022 LA 11:41