Simona Halep se oprește în optimile de finală la Australian Open 2022. Înfrângere cu Alize Cornet

Actualizat 24/01/2022 la 07:55 GMT+2

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală la Australian Open de către Alize Cornet. Franțuzoaica e în premieră calificată în sferturile unui turneu major.

Alizé Cornet v. Simona Halep | Australian Open 2022, Round of 16 | Eurosport Premium Content, visual by Fabien Esvan

• GAME, SET & MECI, Alize Cornet. Franțuzoaica e pentru prima dată în carieră într-un sfert de finală la un turneu de Grand Slam. Cornet s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, la capătul unui joc care a durat două ore și 35 de minute de joc.
  • 4-5. Simona Halep salvează 2 mingi de meci și rămâne în meci. Cornet va servi pentru a rămâne în meci.
  • 3-5. Cornet își face serviciul. Simona va servi pentru a rămâne în meci.
  • 3-4. Alize Cornet face break-ul!
  • 3-3. Schimburi incredibile de joc, puncte fabuloase și de-o parte și de alta. Cornet egalează cu mult noroc.

Simona Halep, pur și simplu genială! Publicul, în delir după acest punct câștigat cu Alize Cornet

• 3-2. Simona Halep rezistă și e în față în setul decisiv.
  • 2-2. Alize Cornet își face serviciul fără emoții. Egalitate.
  • 2-1. Simona Halep e în față, dupăun game de serviciu strâns.
  • 1-1. Alize Cornet își face și ea serviciul, după un game complicat.
  • 1-0. Simona Halep începe cu dreptul setul decisiv.
  • Începe setul al treilea!
  • 4-6, 6-3. Simona Halep egalează la seturi! Avem set decisiv în partida din optimile de finală!
  • 4-6, 5-3. Simona Halep se apropie de câștigarea setului secund.
  • 4-6, 4-3. Simona Halep obține break-ul.
  • 4-6, 3-3. Simona Halep egalează la 3.
  • 4-6, 2-3. Simona Halep obține rebreak-ul.
  • 4-6, 1-3. Simona Halep își cedează serviciul, dar Alize Cornet joacă excelent.
  • 4-6, 1-2. Cornet își face cu mari emoții serviciul și e în față.
  • 4-6, 1-1. Simona Halep nu reușește să-și consolideze break-ul. Egalitate din nou.
  • 4-6, 1-0. Simona Halep începe setul secund cu break.
  • Începe setul secund.
  • 4-6. Alize Cornet câștigă primul set al întâlnirii cu Simona Halep după 49 de minute de joc.
  • 4-5. Simona face rebreak-ul și va servi pentru a rămâne în acest prim set.
  • 3-5. Cornet obține break-ul și va servi pentru câștigarea primului set.
  • 3-4. Cornet își face și ea serviciul și trece în față.
  • 3-3. Simona egalează la 3.
  • 2-3. Simona Halep obține imediat rebreak-ul.

Simona Halep, defensivă excelentă în meciul cu Alize Cornet din optimile Australian Open 2022

• 1-3. Alize Cornet obține primul break al meciului.
  • 1-2. Simona Halep a avut 3 mingi de break, dar Alize Cornet a salvat fiecare șansă a româncei.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul fără emoții.

Primul punct din meciul Halep – Cornet, 16 lovituri! Reușită superbă a româncei la Melbourne

• 0-1. Alize Cornet își face serviciul în game-ul de debut.
UPDATE / Jucătoarele sunt pe teren și se încălzesc pentru meci. Alize Cornet va servi în game-ul de debut. Partida se vede în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
UPDATE / Meciul Collins - Mertens se prelungește. Simona Halep va intra pe teren doar după încheierea acestei partide.
Știre inițială
Simona Halep îşi continuă aventura la Australian Open în dimineața zilei de luni, în direct pe Eurosport, urmând a juca împotriva tenismenei din Franța, Alize Cornet, locul 61 WTA. Sportiva noastră e cap de serie numărul 14 şi este mare favorită să ajungă în semifinale de pe sfertul ei de tablou, în condițiile în care a scăpat de două dintre cele mai periculoase adversare: Garbine Muguruza și Anett Kontaveit.
Până acolo, Simona trebuie să treacă de "testul Alize Cornet", o adversară care a eliminat deja două favorite la Melbourne, pe Garbine Muguruza și Tamara Zidansek. Duelul din optimile de finală va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player, dar și LIVE TEXT pe eurosport.ro. luni dimineață, nu mai devreme de ora 04:00

Întâlnirea de la Australian Open 2022 va fi a 5-a dintre Simona Halep și Alize Cornet. Franțuzoaica are avantaj la "directe": conduce cu 3-1. Totuși, ultima lor confruntare directă a avut loc în 2015, pe zgura de la Madrid, acolo unde Cornet s-a impus în minimum de seturi, scor 7-6, 6-3, provocând la acel moment o mare surpriză.
Specialiștii au disecat partida dintre Halep și Cornet, iar românca este văzută de majoritatea mare favorită.
"Halep a fost într-o formă incredibilă până acum, pierzând doar 12 game-uri în trei meciuri. Românca pare să-și fi găsit cel mai bun tenis din nou și este una dintre favoritele pentru a merge până la capăt în Melbourne.
Cu toate acestea, Cornet se va bucura de șansele ei de a reuși, mai ales având în vedere cum s-a comportat în trecut pe teren împotriva româncei.
Ambele jucătoare sunt defensive, rapide pe teren, dar se luptă să-și impună propriul ritm. Cornet este una dintre cele mai în formă sportive din turneu și va încerca să facă din acest meci un duel fizic. Halep va fi probabil agresorul și va încerca să forțeze ritmul.
Dacă românca poate rămâne solidă în timp ce joacă un tenis agresiv din spatele terenului, ar trebui să poată obține a doua sa victorie în fața lui Cornet", au scris americanii de la Sportskeeda.
"Alize Cornet nu este niciodată o jucătoare de subestimat. Franțuzoaica a demonstrat din nou în această săptămână obținând trei victorii memorabile, inclusiv la a treia favorită, Garbine Muguruza. După un sezon dificil 2021, Halep a arătat cel mai bun tenis al ei la Australian Open. Halep o bate pe Cornet, în mod normal, în nouă din zece partide", au notat experții de pe site-ul lastwordonsports.com.
Și experții Eurosport, Mats Wilander și Johanna Konta merg pe mâna Simonei, pe care o văd capabilă chiar să meargă până la capăt și să câștige trofeul.

Simona Halep - Alize Cornet, prudente în declarații înaintea duelului de la Australian Open

Simona a jucat aproape de perfecțiune în primele 3 tururi, iar Cornet a admis că va avea un meci infernal contra româncei.
"Simt că Simona s-a întors la nivelul ei cel mai bun. Am văzut-o jucând la Melbourne. Am urmărit-o timp de mulți ani, o admir, mă identific cu ea pentru că este o luptătoare și are un stil variat. Ce am văzut anul trecut în jocul ei s-a schimbat cu siguranță în ultimele luni. Acum chiar s-a întors pe drumul cel bun, îi văd ambiția în ochi și nu m-ar surprinde deloc dacă ar ajunge departe în turneu", a declarat Alize Cornet înaintea partidei.
În schimb, Simona este la rându-i conștientă că va avea un meci dificil contra franțuzoaicei, care este recunoscută ca fiind o devoratoare de campioane, trecutul său fiind cea mai bună dovadă în acest sens.
"Am sentimentul că o să fie un meci greu pentru că este o jucătoare care nu cedează niciodată, luptă pentru fiecare punct și are un joc cu foarte puține greșeli. Va fi un meci bun, din punctul meu de vedere, și sper să am puterea să-l câștig, îmi doresc tare mult, dar bineînțeles că nu rezultatul contează. Contează să joc bine și să-mi fac treaba", a declarat Simona Halep în exclusivitate pentru Eurosport.ro.
Halep nu este singura româncă aflată în optimile de finală la simplu. Sorana Cîrstea va juca și ea cu Iga Swiatek pentru un loc în sferturi. Cele două se vor întâlni luni, nu înainte de ora 8.30, ora României, pe Margaret Court Arena.
Toate meciurile de la Australian Open sunt în direct şi în exclusivitate pentru România pe aplicaţia Eurosport Player.