Australian Open, ziua a 3-a. LIVE BLOG: Rezultatele înregistrate la Melbourne

Actualizat 10/02/2021 la 15:00 GMT+2

Australian Open, ziua a 3-a. LIVE BLOG: Spectacolul primului turneu de Mare Șlem al anului continuă în transmisiune directă pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player. Simona Halep, Sorana Cîrstea, Naomi Osaka și Novak Djokovic revin pe teren pentru duelurile din turul doi.

Simona Halep

Primul turneu de Mare Șlem al anului programează dueluri pentru accederea în turul al treilea. Sorana Cîrstea reușește o victorie imensă pe Margaret Court Arena, învingând-o pe dubla campioană de la Wimbledon, Petra Kvitova! Simona Halep și Ajla Tomljanovic vor deschide sesiunea de seară pe terenul al doilea al complexului de la Melbourne Park, nu înainte de ora 10:00 în România. Tot astăzi îl vom revedea și pe liderul mondial, Novak Djokovic.
Australian Open - UNIBET
Game, set & meci, Alexander Zverev! Germanul a trecut de americanul Maxime Cressy, scor 7-6, 6-4, 6-3, după două ore și 7 minute de joc. Next: Mannarino
GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP
  • 7-5. FABULOOOOS! SIMONA CÂȘTIGĂ MECIUL ȘI SE CALIFICĂ Î TURUL 3!
  • 6-5! Simona obține până la urmă break-ul! Fabuloasă revenire! Va servi pentru meci!
  • 5-5. Simona Halep revine fantastic în setul al treilea!!! Uluitor!
  • 4-5. SIMONA HALE FACE BREAK-UL! HAIDEEEEEE
  • 3-5. Simona rămâne în meci.
  • 2-5. Tomljanovic își face serviciul, iar Simo va servi pentu a rămâne în meci și în tureu.
  • 2-4. Tomljanovic continuă să joace excepțional și obține break-ul!
  • 2-3. Ajla Tomljanovic trece iar la conducere, după un punct fabulos reușit.
  • 2-2. Simona egalează la 2 după un game bun de serviciu.
  • 1-2. Simona recuperează imediat break-ul.
  • 0-2. Tomljanovic face break-ul! Australianca este într-o formă de joc de excepție.
  • 0-1. Tomljanovic câștigă game-ul de debut în setul decisiv!
  • ÎNCEPE SETUL DECISIV PE MARGARET COURT ARENA
  • 4-6, 6-4. Simona Halep își adjudecă setul secund și trimtie meciul în set decisiv! HAIDEEEEE!
  • 4-6, 5-4. Tomljanovic își face serviciul, supraviețuiește în setul doi, dar Simona va servi pentru a trimite meciul în setul trei!
  • 4-6, 5-3. Simona se apropie de linia de finish în setul secund! Tomljanovic va servi pentru a rămâne în manșa a doua.
  • 4-6, 4-3. Simona obține break-ul! Trece în față în acest set secund!
  • 4-6, 3-3. Simona Halep își face serviciul rapid în acest game și scapă momentan de presiune.
  • 4-6, 2-3. Australianca își face serviciul și conduce cu 3-2 în manșa a doua.
  • 4-6, 2-2. Tomljanovic recuperează imediat break-ul, Simo are mari probleme pe propriul serviciu!
  • 4-6, 2-1. Simo obține un nou break!
  • 4-6, 1-1. Tomljanovic recuperează break-ul.
  • 4-6, 1-0. Simona Halep obține break-ul în debutul setului al doilea!
  • 4-6. Tomljanovic își adjudecă primul set după un game extrem de disputat pe serviciul Simonei!
  • 4-5. Tomljanovic revine foarte bine în game, deși Simona a avut șansă de break.
  • 4-4. Simona Halep egalează la 4!
  • 3-4. Simo recuperează break-ul! Va servi cu mingi noi pentru a egala la 4!
  • 2-4. Tomljanovic reușește un nou break, după o serie de erori din partea Simonei Halep.
  • 2-3. Tomljanovic conduce pentru prima dată în set, după ce a început greoi acest meci.
  • 2-2. Tomljanovic recuperează break-ul după un game foarte lung pe serviciul Simonei Halep.
  • 2-1. Tomljanovic câștigă primul game de serviciu în meci.
  • 2-0. Simona Halep consolidează break-ul cu un game foarte bun pe propriul serviciu.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul în game-ul de debut pe Margaret Court Arena.
  • A început meciul cu Tomljanovic la serviciu!
Novak Djokovic, în turul al treilea la Australian Open
Liderul mondial din ATP și campionul en-titre, Novak Djokovic, a avut parte de un real test azi, în meciul cu Frances Tiafoe. Marele campion sârb a trecut cu bine peste provocarea lansată de Tiafoe și s-a impus cu 6-3, 6-7, 7-6, 6-3, după trei ore și 34 de minute de joc. În continuare, Djokovic se va întâlni cu învingătorul meciului dintre Fritz și Opelka.
Wawrinka, eliminat dramatic
Campion în 2014 la Australian Open, Stan Wawrinka a fost eliminat dramatic în turul al doilea de Marton Fucscovic (55 ATP): 7-5, 6-1, 4-6, 2-6, 7-6(9). După patru ore de luptă, elvețianul a fost aproape de a reuși a șaptea revenire de la 0-2 la seturi a carierei, însă a ratat trei mingi de meci la 9-6 în super-tie-break-ul care face departajarea în setul decisiv la Australian Open. Sportivul din Ungaria nu reușise să încheie nici el meciul când a servit la 5-3 în setul cinci.
GAME, SET, MECI Sorana Cîrstea, 6-4, 1-6, 6-1, în turul doi la Australian Open cu Petra Kvitova (#9). Românca reușește o imensă victorie în fața fostului număr doi mondial, obținând biletul pentru turul trei după două ore și trei minute de luptă. Mai departe, Cîrstea va avea o nouă adversară puternică: Marketa Vondrousova (cap de serie 19), învingătoare cu 6-1, 7-5 în fața Rebeccăi Marino (Canada).
4-1. Kvitova răspunde cu propria tură de serviciu câștigată la zero.
4-0. Românca se distanțează pe tabelă, câștigîndu-și la zero serviciul.
3-0. Cîrstea este în transă. Obține al doilea break în setul decisiv.
2-0. Sorana revine de la 0-40 pe serviciu și confirmă break-ul în setul decisiv!
1-0. Break Cîrstea. Sorana începe excelent decisivul, impunându-se la 30 pe lansarea adversă, după ce a reușit două lovituri câștigătoare de pe rever.
Între timp, Serena Williams și-a câștigat biletul pentru turul 3, 6-3, 6-0 în fața Ninei Stojanovic.
Kvitova câștigă setul doi, 6-1, impunându-se a doua treia oară pe serviciul româncei. Petra a avut procentaj perfect la mingile de break: 3 din 3 convertite, 6 din 6 apărate. Duelul pentru calificarea în turul trei intră în setul decisiv.
6-4, 1-5. Kvitova își câștigă serviciul după ce a anulat cinci mingi de break! Șapte minute a durat acest game.
6-4, 1-4. Un prim game câștigat de româncă în acest set: Kvitova continuă să returneze însă foarte bine, forțând trecerea pe la egalitate.
6-4, 0-4. Sorana Cîrstea ratează minge de break, iar semnele frustrare sunt tot mai evidente.
6-4, 0-3. Kvitova pune două break-uri avantaj pe tabelă. Calitatea returului fostului număr 2 mondial a crescut semnificativ.
6-4, 0-2. Kvitova confirmă break-ul, cu două puncte pierdute pe serviciu.
6-4, 0-1. Kvitova începe cu break la fel ca în primul set.
Sorana Cîrstea câștigă un prim set foarte disputat, 6-4, după 45 de minute. Kvitova a început și a încheiat game-ul cu dublă greșeală. Românca s-a impus în cinci dintre ultimele șase game-uri disputate, revenind de la 1-3. Ambele jucătoare au adunat multe greșeli neforțate: 18 pentru Kvitova, 14 pentru Cîrstea (7 / 5 bilanțul loviturilor câștigătoare). Românca a fost mai stăpână pe sine în momentele decisive ale setului.
5-4. Re-break Kvitova. Sorana se grăbește și greșește la începutul game-ului și, deși a salvat două mingi de break servind inteligent, spre corp, nu rezistă în fața Kvitovei: favorita 9 a ridicat nivelul de îndată ce s-a văzut în dificultate și a făcut diferența în cele din urmă pe a treia minge de break cu voleul său impresionant.
5-3. Break la zero pentru Sorana Cîrstea! Românca joacă excelent acest game, punctează câștigător cu returul în lung de linie și o deplasează din ce în ce mai bine pe Kvitova.
4-3. După o jumătate de oră, Sorana Cîrstea preia conducerea pe tabelă, printr-un hold la 30.
3-3. Cîrstea recuperează break-ul! Sorana a profitat de prima oportunitate ivită pe serviciul Kvitovei, convertind mingea de break la capătul celui mai spectaculos schimb de mingi al meciului: a dictat ritmul, a deschis excelent terenul forțându-și adversara să alerge dintr-un colț în celălalt al terenului și a finalizat cu dreapta spre reverul advers.
2-3. Sorana Cîrstea câștigă cu un as al doilea său game în acest meci.
O veste și de pe tabloul de dublu: Andreea Mitu și Raluca Olaru au câștigat duelul sută la sută românesc din primul tur cu Monica Niculescu și Patricia Țig, 3-6, 6-3, 6-3.
1-3. Kvitova rămâne foarte eficientă în spatele serviciului.
1-2. Sorana Cîrstea ține cu dinții de acest game, reușind să se impună după 10 minute de luptă și trei mingi de dublu break salvate. Remarcabil cum s-a apărat românca, dar și un rever câștigător prin care a anulat una dintre mingile de break ale dublei campioane de la Wimbledon.
0-2. Cîrstea încearcă să fie agresivă, însă nu are precizie. Kvitova confirmă break-ul punând capăt game-ului cu un forehand spectaculos.
0-1. Petra Kvitova începe meciul cu break, contabilizând patru puncte consecutive după ce un rever al Soranei își ratează ținta.
Pe Margaret Court Arena începe duelul dintre Sorana Cîrstea și Petra Kvitova!
Andreescu, prima jucătoare din Top 10 eliminată de la Australian Open
Su-Wei Hsieh, lider mondial în proba de dublu, se impune cu 6-3, 6-2 în fața Biancăi Andreescu (cap de serie 8), producând cea mai mare surpriză de până acum la Australian Open.
Se conturează o surpriză pe Rod Laver Arena
Su-Wei Hsieh a dominat startul meciului cu Bianca Andreescu. Sportiva de pe locul 71 WTA s-a desprins la 4-0 și apoi a temperat revenirea Biancăi, încheind conturile primului set din a doua încercare pe serviciu, 6-3.

Australian Open: Bianca Andreescu, în deschidere, pe Rod Laver Arena

Ziua a treia de la Australian Open propune dueluri interesante pe tabloul feminin. Pe centralul Rod Laver Arena, Bianca Andreescu își continuă revenirea în circuit după ce o accidentare la meniscul genunchiului stâng a făcut-o să absenteze timp 15 luni din competiții. Turul doi îi rezervă o confruntare cu o sportivă extrem de abilă, cu stil de joc unic: Su-Wei Hsieh. Andreescu a debutat la Australian Open 2021 cu o victorie în set decisiv, 6-2, 4-6, 6-4 în fața Mihaelei Buzărnescu și a declarat că, o dată în plus, este extrem de mulțumită de randamentul pe care îl are în partidele lungi, regăsindu-și aceeași forță pe care a arătat-o și în drumul spre trofeul US Open 2019 (unde a obținut trei victorii consecutive în set decisiv).
Andreescu știe exact la ce să aștepte, după ce a învins-o în unicul meci direct de până acum pe Hsieh (71 WTA în prezent), 6-3, 6-3 la Auckland, în 2019, într-un turneu ce i-a adus primul titlu al carierei. Câștigătoare de titlu de Mare Șlem la dublu, Hsieh a adunat victorii de răsunet la simplu în ultimii patru ani, învingându-le pe Caroline Wozniacki, Aryna Sabalenka, Naomi Osaka, Angelique Kerber, Elise Mertens, Simona Halep, Garbine Muguruza și Johanna Konta.
  • În paralel, pe Margaret Court Arena, favorita 7 Aryna Sabalenka o înfruntă pe Daria Kasatkina.
Serena Williams va juca al doilea meci de pe Rod Laver Arena împotriva Ninei Stojanovic (100 WTA), Serbia având în Nina și apoi Novak Djokovic doi reprezentanți pe central în sesiunea de zi. Sesiunea de seară debutează cu super-duelul dintre Naomi Osaka și fostul număr patru mondial, Caroline Garcia.