Cunoaștem tabloul complet al sferturilor de finală de la Australian Open 2021, după o nouă zi plină de meciuri spectaculoase.

Nadal, replică "tare" pentru Djokovic: "Ce se va întâmpla dacă facem cum vrea el?"

Ashleigh Barty, victorie în 2 seturi în fața lui Shelby Rogers

Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, s-a impus fără mari emoții în fața lui Shelby Rogers (57 WTA), scor 6-3, 6-4.

Jucătoarea din Australia și-a adjudecat primul set după numai 29 de minute. Barty a rupt echilibrul în game-ul 4, când a reușit să facă break-ul. Rogers a luptat din greu să facă rebreak-ul, însă fără succes. Barty a servit excelent și a închis primul set la 6-3.

Rogers n-a renunțat la luptă și a început să-i pună probleme liderului mondial în setul 2. Americanca a salvat o minge de meci, a reușit break-ul în game-ul 8, apoi și-a făcut serviciul și s-a apropiat la 5-4.

În ciuda presiunii, Barty și-a controlat emoțiile și a servit excelent, asigurându-și setul secund cu sorul de 6-4 și, implicit, calificarea în sferturi de la Melbourne pentru a 3-a oară consecutiv.

În următorul tur de la Melbourne, Barty o va întâlni pe Karolina Muchova (24 de ani, 27 WTA). În optimi, cehoaica a trecut în 2 seturi de Elise Mertens (25 de ani, 16 WTA), scor 7-6(7-5), 7-5.

Muchova a avut parte de un meci solicitant, de 2 ore, contra Elisei Mertens, însă a reușit să se impună în cele din urmă.

Matteo Berrettini s-a retras de la Australian Open 2021, din cauza unor dureri abdominale!

Veste teribilă pentru Matteo Berrettini! Italianul este forțat să se retragă înaintea meciului cu Stefanos Tsitsipas, din optimile Australian Open 2021, din cauza unor probleme musculare la nivelul abdominal.

Așadar, Tsitsipas și-a asigurat automat locul în sferturile turneului de la Melbourne, unde îl va întâlni pe Rafael Nadal.

Rafael Nadal, calificare pentru a 13-a oară în sferturi la Australian Open

Rafael Nadal a câștigat fără probleme meciul din optimile de finală cu Fabio Fognini și se califică pentru a 13-a oară în carieră în sferturile de finală ale Australian Open, după 6-3, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 16 minute de joc. Ibericul se va duela în continuare la Melbourne cu învingătorul meciului dintre Tsitsipas și Berrettini.

Rafael Nadal câștigă și setul secund al confruntării cu Fabio Fognini, scor 6-4, după 53 de minute de joc.

Rafael Nadal câștigă setul de debut după 45 de minute de joc, scor 6-3. Italianul, nonșalant de cele mai multe ori, a părut mult prea lent în cele mai importante momente din meci.

Ne pregătim de cel mai tare duel al zilei, cel dintre Rafael Nadal și Fabio Fognini.

Rublev - Ruud se încheie cu retragerea norvegianului

Pentru prima oară în istorie, trei jucători din Rusia vor evolua în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam: Medvedev, Rublev și Karatsev!

Casper Ruud nu mai continuă meciul și se retrage la 0-2 la seturi în favoarea adversarului lui din Rusia. Rublev merge în sferturile de finală, acolo unde-l va întâlni pe compatriotul lui, Daniil Medvedev.

Rublev câștigă și setul secund, dar la mare luptă, în fața lui Casper Ruud. Rusul s-a impus în tiebreak, scor 7-6 (3), după 47 de minute de joc.

Rublev își adjudecă setul inaugural al meciului cu Casper Ruud, scor 6-2, după 31 de minute de joc.

Duelul dintre Andrey Rublev și Casper Ruud a început pe Eurosport 1. Rusul obține primul break al meciului în game-ul de debut.

Medvedev, în premieră calificat în sferturi la Australian Open. Vekic, OUT! Brady, în sferturi

Jennifer Brady se califică în sferturile de finală de la Australian Open după ce trece de Donna Vekic, scor 6-1, 7-5, la capătul unui meci de o oră și 32 de minute de joc. Croata, accidentată, nu i-a putut rezista americancei. În continuare, Brady o va întâlni pe compatrioata Jessica Pegula.

Daniil Medvedev obține a 18-a victorie consecutivă și prima calificare în sferturile de finală de la Australian Open! Rusul s-a impus în fața americanului Mackenzie McDonald, scor 6-4, 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 31 de minute de joc.

Daniil Medvedev câștigă și setul al doilea al meciului cu McDonald, scor 6-2, după 27 de minute de joc. Rusul este la doar un set distanță de primul lui sfert de finală la Melbourne.

Jennifer Brady își adjudecă primul set al întâlnirii cu Donna Vekic după 34 de minute de joc, scor 6-1! Americanca nu a cedat până acum niciun set în turneu, însă și adversarele au fost accesibile: Bolsova Zadoinov, Brengle, Juvan.

Daniil Medvedev nu pare să aibă mari dificultăți în fața americanului Mackenzie McDonald. Rusul conduce deja cu 1-0 la seturi, 6-4 după doar 33 de minute de joc.

Elina Svitolina, OUT în optimile de finală la Australian Open. Pegula, în sferturi

Game, set & meci Jessica Pegula! Elina Svitolina este eliminată în optimile de finală de Jessica Pegula, scor 6-4, 3-6, 6-3, după o oră și 58 de minute de joc. Acesta este cel mai bun rezultat al carierei pentru Pegula, care va pătrunde în top 50 WTA.

Jessica Pegula obține primul break în setul decisiv! Americanca se află acum la conducere, 3-1!

Avem set decisiv în prima partidă a zilei de pe Rod Laver Arena! Elina Svitolina câștigă manșa secundă, scor 6-3, după 40 de minute de joc!

Jessica Pegula pierde din intensitatea arătată în prima parte a meciului, iar Elina Svitolina, a cincea favorită, preia controlul în setul secund. Ucraineanca se află acum la conducere, 4-1, și ne îndreptăm cu rapiditate spre un set decisiv în acest prim meci al zilei pe arena Rod Laver.

Jessica Pegula își adjudecă primul set, scor 6-4, după 38 de minute de joc! Este primul set cedat de Elina Svitolina la această ediție a Australian Open.

Primul break al meciului intră în contul americancei Jessica Pegula! Acum, ea va servi pentru câștigarea primului set.

Partida dintre Elina Svitolina și Jessica Pegula deschide ziua a opta de concurs la Melbourne. Ucraineanca va începe meciul la serviciu. Urmărim în continuare partide din optimile de finală.