Capăt de drum pentru Begu și emoții pentru favoriți la Australian Open

DeGetty Images

Actualizat 25/01/2018 la 15:10 GMT+2

Irina Begu a cedat în fața Petrei Martic în turul secund, în timp ce turneul a produs câteva surprize și meciuri fascinante în ziua a treia.

Mingea de tenis oficială a Australian Open

Irina Begu nu mai reușit să revină cum a făcut-o în turul inaugural și a părăsit competiția de simplu feminin învinsă de Petra Martic cu scorul de 6-4, 7-6. După primul set cedat de româncă, aceasta a dat semne că poate egala meciul în setul secund, conducând cu 3-1 și 4-2 înainte ca numărul 40 WTAsă facă 4-4. S-a intrat în tie-break, acolo unde Martic s-a impus cu 7-3. Parcursul Irinei s-a încheiat, astfel, în turul secund, la fel ca și în 2017.
Ziua de la Australian Open a produs câteva meciuri de excepție în turneul masculin. Denis Shapovalov și Jo-Wilfried Tsonga au fost de nedespărțit după patru seturi, partida fiind decisă într-un set cinci în care tânărul canadian a condus cu 5-2 și s-a văzut învins cu 5-7. Spectaculos a fost și meciul dintre Ivo Karlovic și Yuichi Sugita. Înaltul croat a câștigat într-un final prelungit cu 12-10 în setul decisiv, reușind 53 de ași în drumul spre victorie.
De succese fără emoții au avut parte Rafael Nadal, Marin Cilic și Nick Kyrgios, aceștia câștigând în minimum de seturi duelurile lor cu Leonardo Mayer, Joao Souza, respectiv Viktor Troicki. Grigor Dimitrov nu a avut o zi la fel de ușoară. Bulgarul cap de serie numărul 3 a avut nevoie de cinci seturi care au intrat în „prelungiri” pentru a dispune de tânărul Mackenzie McDonald, 8-6 în decisiv, pierzând setul patru la 0 pe parcurs.
Kyle Edmunda fost convingător în victoria sa în fața lui Denis Istomin, Gilles Simon a abandonat în fața lui Pablo Carreno-Busta, iar Andrey Rublev l-a învins pe Marcos Baghdatis în patru seturi într-un alt meci spectaculos. Pablo Cuevas a fost singurul cap de serie învins în ziua a treia, acesta cedând în fața lui Ryan Harrison.
Trei dintre principalele favorite la titlul din competiția feminină au cedat câte un set în meciurile din turul doi. Elina Svitolina a revenit câștigând după ce a pierdut primul set în fața Katerinei Siniakova, iar Jelena Ostapenko a cedat setul secund în confruntarea cu Ying-Ying Duan înainte de a încheia victorioasă.
Cea mai mare sperietură a avut-o însă Caroline Wozniacki. Daneza a fost nevoită să salveze două mingi de meci în setul decisiv, fiind condusă cu 5-2 și 40-15 de croata Jana Fett. Cu cinci game-uri câștigate la rând, Wozniacki a completat una dintre cele mai improbabile reveniri ale turneului de până acum.
Tabloul feminin a înregistrat câteva surprize notabile în ziua a treia. Învingătoare în fața lui Venus Williams în turul 1, Belinda Bencic a fost eliminată de Luksika Kumkhum în două seturi. Aceeași soartă a avut-o și Julia Goerges în meciul cu Alize Cornet, dar și Darya Kasatkina în duelul cu Magda Linette. Anastasia Pavlyuchenkova a fost la rândul ei eliminată de Katerina Bondarenko.
Nu în ultimul rând, Marta Kostyuk a scris istorie, devenind cea mai tânără jucătoare prezentă în turul al treilea al unui turneu de Mare Șlem din 1997 încoace. Ucraineanca de numai 15 ani – campioană de junioare anul trecut la Melbourne – a învins-o pe Olivia Rogowska în două seturi și își va întâlni conaționala, pe Svitolina, în turul următor.
În turneul de dublu feminin Sorana Cîrstea, Raluca Olaru și cuplul Irina Begu / Monica Niculescu s-au calificat mai departe în turul secund, în timp ce Mihaela Buzărnescu a pierdut în primul său meci. Florin Mergea a fost de asemenea eliminat din competiția de dublu masculin.
***
Celelalte trei românce prezente pe tabloul de simplu joacă joi pentru calificarea în turul trei. Meciul Simonei Halep cu Eugenie Bouchard ține capul de afiș. Cele două au disputat o semifinală la Wimbledon în 2014 câștigată de canadiancă, însă românca pornește ca favorită mâine. Partida este transmisă în direct de Eurosport 1 la ora 10:00, în timp ce meciurile Ana BogdanYulia Putintseva și Lucie Safarova - Sorana Cîrsteapot fi văzute în direct pe Eurosport Player în jurul orelor 3:30, respectiv 4:30.
Maria Sharapova deschide ziua pe Eurosport 1 la ora 2:00 în meciul său cu Anastasija Sevastova. Alte favorite care joacă joi în turneul feminin sunt Garbine Muguruza, Agnieszka Radwanska și Karolina Pliskova, în timp ce Novak DjokovicGael Monfils se anunță a fi o partidă extrem de spectaculoasă. Alexander Zverev, Roger Federer, Dominic Thiem, Juan Martin Del Potro și Stan Wawrinka pot fi văzuți de asemenea pe canalele Eurosport.
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Dragoș Suciu și Radu Abramescu fac analiza evoluției românilor și a favoriților primului turneu de Mare Șlem al anului vineri după-amiaza pe pagina de Facebook a Eurosport, in cadrul emisiunii Stream Team. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.
4:30 Lucie Safarova v Sorana Cîrstea
*Orele sunt orientative, partidele și transmisiunile putând fi decalate în funcție de alte rezultate.