Gabriela Ruse (98 WTA) continuă să impresioneze în circuitul WTA și a obținut o victorie de răsunet în primul tur al turneului de la Chicago. Sorții i-au scos-o în față pe Camila Giorgi (37 WTA), cea care în urmă cu puțin timp a câștigat turneul WTA 1000 de la Montreal.
Gabriela nu s-a speriat de adversara ei mult mai consacrată și a făcut un meci mare. Partida a început echilibrat, cele două jucătoare câștigându-și serviciul până la scorul de 4-4 în primul set. Gabriela a reușit break-ul, iar apoi a fructificat prima șansă de set pe care a avut-o și și-a adjudecat prima manșă cu 6-4.

Cu un moral ridicat, Gabriela a început în forță și setul secund, distanțându-se repede la 3-0, cu 2 break-uri avans. Italianca a recuperat unul dintre break-uri, dar Ruse nu a acuzat acel moment și s-a impus în final cu 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 35 de minute de joc.
În turul secund, Gabriela Ruse o va înfrunta pe Kateryna Kozlova, jucătoare venită din calificări care a produs și ea o mare surpriză, eliminând-o pe compatrioata sa Marta Kostyuk.
Gabriela Ruse are cel mai bun sezon al carierei, care i-a adus în urmă cu câteva luni și primul titlu WTA din palmares, la Hamburg. Rezultatele bune au propulsat-o pe jucătoarea de 23 de ani în premieră în Top 100 WTA, iar ascensiunea ei poate crește simțitor dacă va reuși să mai lege câteva victorii la Chicago.
US Open
Camila Giorgi, după ce a fost eliminată de Simona Halep la US Open 2021: "Am fi ajuns în decisiv!"
31/08/2021 LA 15:51
US Open
EXCLUSIV | Simona Halep s-a răzgândit la US Open 2021! Ce a spus Simo după victoria cu Giorgi
30/08/2021 LA 18:57