Cîrstea - Swiatek, în sferturi la Indian Wells, prefațat de siteul oficial al WTA: "Înfricoşător"

Cristian Mihală

Actualizat 16/03/2023 la 12:55 GMT+2

Sorana Cîrstea - Iga Swiatek, în sferturi la Indian Wells, e meciul aşteptat cu sufletul la gură de toţi fanii tenisului din România, iar siteul oficial al WTA a analizat în profunzime disputa care va avea loc în această seară, în jurul ore 22:00. Poloneza pleacă din postura de mare favorită, dar, într-o zi bună, sportiva noastră îi poate pune probleme oricui.

Rezumatul partidei dintre Iga Swiatek și Sorana Cîrstea din optimile Australian Open 2022

"Iga Swiatek şi Rybakina sunt la un meci distanţă de a se întâlni într-o semifinală care va propune un duel între două campioane de Grand Slam. Ambele jucătoare au partide contra unor jucătoare care nu sunt capi de serie, în sferturile Indian Wells", îşi încep jurnaliştii wtatennis.com previewul partidelor din sferturile jucate azi în California.
Marele atu al Igăi Swiatek e reprezentat de faptul că şi-a menţinut forma perfectă din acest debut de sezon. Poloneza are doar 3 înfrângeri în 2023 şi pare că va atinge forma maximă înainte de sezonul de zgură, unde ţinteşte un nou titlu la Roland Garros. Suprafaţa de la Indian Wells e una foarte lentă şi se apropie de caracteristicile zgurii, astfel că numărul unu mondial are un mare atu.
"Înfricoşător pentru toate celelalte jucătoare din WTA, Iga Swiatek se simte mai bine ca niciodată la Indian Wells, spunând că joacă "din ce în ce mai bine" şi că e "pregătită de orice".
Acum 12 luni, Swiatek a fost nevoită să revină de la 0-1 la seturi în duelurile cu Anhelina Kalinina, Clara Tauson şi Angelique Kerber, în cursa spre titlul de la Indian Wells. Acum, a cedat doar 14 gameuri în cele 3 meciuri jucate, 9 dintre ele în duelul din turul 3, cu Bianca Andreescu", notează sursa citată.

Sorana Cîrstea - Iga Swiatek (sferturi Indian Wells): Românca faţă în faţă cu istoria

În ceea ce o priveşte pe Sorana Cîrstea, ea pleacă din postura de outsideră în confruntarea de diseară, dar, neavând nimic de pierdut, poate da drumul la braţ şi juca fără presiune.
"Clasată pe 83 WTA, Sorana Cîrstea învaţă cum să iubească deşertul şi condiţiile de la Indian Wells. În primele sale 9 participări la acest turneu, românca a câştigat doar 5 partide. Anul trecut, însă, a atins turul 4 pentru prima oară, iar acum şi-a continuat preestaţiile bune.
Victoria ei împotriva Carolinei Garcia, în optimi, a însemnat primul succes în 6 ani în faţa unei sportive de TOP 5 WTA. Ultima oară când reuşea o astfel de performanţă se întâmpla la Beijing 2017, când o elimina pe Karolina Pliskova în drumul spre sferturi.
În vârstă de 32 de ani, Cîrstea a trecut mai departe de sferturi într-un turneu WTA 1000 o singură dată, la Toronto 2013, când a făcut finală", scrie wtatennis.com.
Sfertul dintre Cîrstea şi Swiatek va fi ultimul al turneului din California și va avea loc joi seara, conform programului anunțat de organizatori. Prima partidă a zilei va fi Karolina Muchova - Elena Rybakina, care va începe la ora 20:00 (ora României). După acea confruntare vor intra pe teren Cîrstea și Swiatek, în jurul orei 22:00 (ora României).
Învingătoarele celor două meciuri de joi se vor întâlni vineri pentru un loc în marea finală. În cealaltă semifinală, Aryna Sabalenka, care a trecut de Cori Gauff în primul sfert, o va întâlni pe Maria Sakkari, care a eliminat-o după un nou meci dramatic pe Petra Kvitova.
Singurul duel dintre Sorana și Iga s-a desfăşurat în ianuarie 2022, la Australian Open, când Swiatek a câştigat în trei seturi în optimile de finală, 5-7, 6-3, 6-3. Iga Swiatek încă nu a jucat vreun meci de trei seturi în 2023 şi a ajuns la 11 victorii în cele 12 partide jucate în toată cariera la Indian Wells.