Simona Halep e în optimi la Washington! Victorie muncită pentru Simo cu Cristina Bucșa

Actualizat 01/08/2022 la 20:28 GMT+3

Simona Halep a obținut luni seară calificarea în faza optimilor de finală de la Washington, după ce a trecut în minimum de seturi de Cristina Bucșa, ocupanta locului 123 WTA.

Simona Halep. Credit foto: Citi Open

Credit imagine: Twitter

GAME, SET & MECI! Simona Halep, cap de serie numărul 3 la Washington, s-a calificat luni seară în optimile de finală după ce a trecut în 2 seturi de Cristina Bucșa, a 123-a jucătoare a lumii. Simo s-a impus cu scorul de 6-3, 7-5, după o oră și 22 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela pentru un loc în sferturile de finală cu învingătoarea meciului dintre Brengle și Kalinskaya.
  • 6-5. Simona Halep obține break-ul și va servi din nou pentru calificarea în optimi.
  • 5-5. Simona nu reușește nici de această dată să închidă meciul, iar Bucșa egalează la 5.
  • 5-4. Bucșa își face serviciul, se apropie la un game, dar Simona va servi din nou pentru încheierea meciului.
  • 5-3. Simona Halep nu reușește să închidă meciul, iar Bucșa supraviețuiește momentan în meci.
  • 5-2. Simona Halep mai face un break și va servi în continuare pentru calificarea în optimi.
  • 4-2. Simona își face serviciul, după un game lung de serviciu. Sportiva noastră e la doar două game-uri distanță de calificarea în optimi.
  • 3-2. Bucșa își face serviciul, rămâne la doar un game în spatele Simonei.
  • 3-1. Simona Halep își face serviciul și menține avantajul obținut anterior.
  • 2-1. Cristina Bucșa își face serviciul pentru prima dată în setul secund.
  • 2-0. Simona Halep își face serviciul și consolidează break-ul obținut în debutul setului 2.
  • 1-0. Simona Halep începe setul al doilea cu break!
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-3. Simona Halep își face serviciul și închide setul inaugural după 31 de minute de joc.
  • 5-3. Cristina Bucșa rămâne momentan în set, dar Simona va servi pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 5-2. Simona Halep își face serviciul și e la doar un game distanță de câștigarea primului set.
  • 4-2. Simona Halep mai obține un break și se apropie de câștigarea primului set.
  • 3-2. Simona Halep servește excelent și e din nou în față în acest set inaugural.
  • 2-2. Cristina Bucșa își face pentru prima dată serviciul în meci și egalează la 2 în debutul partidei.
  • 2-1. Cristina Bucșa face imediat rebreak-ul, după un game slab al Simonei.
  • 2-0. Simona Halep obține primul break al meciului.
  • 1-0. Simona Halep începe foarte bine la serviciu. Bucșa va servi în continuare.
UPDATE / Jucătoarele se încălzesc acum pe teren, urmează să înceapă meciul. Simona Halep începe partida la serviciu.
Știre inițială
După semifinala disputată la Wimbledon, Simona Halep a luat o binemeritată pauză departe de terenul de tenis, însă acum e gata să revină în competiții și să se pregătească pe cât de bine posibil pentru ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, programat în perioada 29 august – 11 septembrie, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Sportiva noastră va începe sezonul de hard american cu turneul de la Washington, competiție care face parte din categoria de 250 WTA. În primul tur, favorita numărul 3 a turneului o va întâlni pe Cristina Bucșa, ocupanta locului 123 WTA, venită din calificări (le-a învins acolo pe Birrell și McNally, cedând în fiecare meci câte un set.

Născută în Republica Moldova, la Chișinău, Cristina Bucșa a început să reprezinte Spania din 2015. Acum, sportiva în vârstă de 24 de ani se va duela cu Simona la Washington, acesta fiind primul duel direct dintre cele două jucătoare. Meciul dintre Simona Halep și Cristina Bucșa va începe la ora 19, ora României, fiind prima partidă de pe "Stadium", terenul central de la Citi Open.
În prezent, Bucșa ocupă poziția 123 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 120 WTA, poziție pe care a ocupat-o săptămâna trecută. Câștigătoarea meciului dintre Simona Halep și Cristina Bucșa va da peste învingătoarea dintre americanca Madison Brengle (61 WTA) și rusoaica Anna Kalinskaya (71 WTA). Principala favorită de la Washington este Jessica Pegula, urmată de Emma Răducanu, Simona Halep fiind al treilea cap de serie.
În sferturile de finală ale competiției, Simona le are ca posibile adversare pe Kaia Kanepi (favorita nr. 6), Greet Minnin, Harriet Dart și Lin Zhu, în timp ce în semifinale ar putea să se întâlnească cu Jessica Pegula, Daria Saville, Venus Williams, Andrea Petkovic sau Clara Tauson. Pe cealaltă jumătate de tablou, ca posibile adversare ale lui Halep în finala de la Washington, se remarcă Victoria Azarenka, Elise Mertens, Sofia Kenin sau Emma Răducanu.Simona Halep a mai jucat doar o dată la Washington, în 2017, când a atins faza sferturilor de finală.