Cupa Davis: Rafael Nadal, evoluție excelentă pentru Spania! Ibericul, decisiv în sferturi

Actualizat 23/11/2019 la 10:38 GMT+2

Rafael Nadal a avut o evoluție excelentă în sferturile de finală cu Argentina. Spania și Marea Britanie s-au calificat vineri în semifinalele competiției pe echipe.

Rafael Nadal

Tabloul semifinalelor din Cupa Davis a fost completat de Spania și Marea Britanie. Rafael Nadal a avut parte de o altă zi excelentă, iar țara gazdă a competiției a reușit să învingă Argentina în sferturile de finală, scor 2-1, meciul de dublu fiind decisiv. Confruntarea dintre Marea Britanie și Germania s-a încheiat după primele două partide de simplu, scor 2-0 în favoarea britanicilor.
Rafael Nadal a reușit încă o dată să surprindă. Marele campion iberic a stabilit un record unic în istoria Cupei Davis. El a câștigat ultimele 29 de meciuri pe care le-a disputat în cadrul acestei competiții. Este cea mai lungă serie de victorii, atât la simplu, cât și la dublu, în cei 119 ani de istorie a competiției.