"Danimal" Collins simte că are o "ţintă pe spate". Moment tensionat în meciul cu Jaqueline Cristian

Cristian Mihală

Publicat 29/04/2024 la 09:58 GMT+3

Danielle Collins şi-a pierdut cumpătul în partida cu Jaqueline Cristian, pe care a câştigat-o în turul 3 al turneului WTA de la Madrid. Americanca a intrat într-o dispută verbală cu un fan care a făcut o remarcă nepotrivită la adresa jocului său.

Danielle Collins

Jaqueline Cristian a fost învinsă de americanca Danielle Collins cu 3-6, 6-4, 6-1, duminică, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro
Sportiva noastră (25 ani, 73 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după două ore de joc în faţa uneia dintre cele mai în formă jucătoare din circuit. Românca a câştigat primul set, cu 6-3, iar apoi a jucat de la egal la egal cu adversare în actul secund, diferenţa fiind făcută de un break al americancei în ultimul game (4-6). Collins (30 ani, 15 WTA), autoare a 8 aşi, a reuşit să facă diferenţa în setul decisiv, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1.
Un moment tensionat al confruntării a avut loc în debutul setului secund, când americanca, departe de forma ei de top, a fost admonestată de un fan din tribune. "Danimal", poreclită aşa şi pentru temperamentul său vulcanic, nu a rămas datoare şi i-a răspuns suporterului care a deranjat-o după un punct pierdut.
"Vino aici şi joacă! Vino aici și fă ce fac eu, bine? Ai mai mult respect", a spus Collins către fanul turbulent.

Collins, după victoria cu Cristian de la Madrid: "Simt că am o ţintă pe spate"

Collins, care a ajuns la 15 victorii la rând în circuitul WTA şi care a pierdut un singur set în drumul spre trofeele de la Miami şi Charleston, a fost nevoită să joace set decisiv atât cu Danilovic (10-8 în tiebreakul decisivului), cât şi cu Jaqueline Cristian.
"M-am descurcat foarte bine în ultima perioadă, aşa că fetele sunt mai motivate ca niciodată când mă întâlnesc. Ştiu la ce să se aştepte şi vor să îmi oprească seria.
În ultimele două meciuri, am avut parte de adversare care au reuşit lovituri excelente, nu mi-au oferit nimic gratis şi au crezut în şansa lor. A trebuit să contra-atac, am fost nevoită să joc mai rapid şi timpul de reacţie a fost mai mic. Serviciul m-a scos în ambele confruntări, dar ştiam că va fi greu. Când ai o serie atât de lungă de victorii, ai o ţintă pe spate, dar încerc să fiu gata să răspund oricărei provocări", a spus Collins la finalul partidei cu Jaqueline Cristian.
În optimile de la Madrid pentru prima oară în carieră, Collins va avea o misiune foarte dificilă, urmând a o întâlni pe favorita 2, Aryna Sabalenka, nimeni alta decât campioana de anul trecut. Bielorusa nu e însă în cea mai bună formă, pierzând două din ultimele 5 meciuri şi cedând în fiecare dintre dispute cel puţin un set.