Cobolli și-a rupt tricoul de pe el și a avut un discurs de pus în ramă, după "thriller-ul" prin care a dus Italia în finala Cupei Davis

Flavio Cobolli a fost eroul Italiei în partida cu Belgia din semifinalele Cupei Davis. Italianul a adus punctul victoriei pentru "azzuri" în urma unui meci halucinant împotriva lui Zizou Bergs, în care a salvat 7 mingi de meci în tie-break-ul din decisiv. La final, Cobolli și-a rupt tricoul de pe el de bucurie și a avut un discurs emoționant, rugându-i pe membrii familiei sale să nu mai plângă.

"Fotbalul - Povestea mea" are invitați de marcă, iar fiecare ediție este disponibilă pe HBO Max.

Sursa video: Eurosport

Italia este prima finalistă a Cupei Davis 2025, după ce a câștigat cu 2-0 prima semifinală, contra Belgiei. Deși scorul nu o arată, dramatismul a atins cote uriașe la Bologna. În primul meci al zilei, Matteo Berrettini a jucat excepțional și l-a învins lejer pe Raphael Collignon, scor 6-3, 6-4, după o oră și jumătate de joc, dar fanii gazdelor au trăit emoții uriașe în cea de-a doua partidă de simplu.
Față în față au fost Flavio Cobolli și Zizou Bergs, iar cei doi au fost protagoniștii unuia dintre cele mai dramatice meciuri ale anului. Italianul a câștigat primul set cu 6-3, dar l-a pierdut pe al doilea la tie-break și s-a ajuns în decisiv. Acolo s-a mers cu serviciul până în tie-break, unde dramatismul a atins cote exorbitante. Cobolli s-a impus în cele din urmă cu 17-15, salvând înainte de asta 7 mingi de meci ale adversarului.
Bucuria italienilor a fost imensă, iar în euforia victoriei Cobolli și-a rupt tricoul de pe el în stilul sprinterului american Noah Lyles, campionul olimpic la 100 m.
Flavio Cobolli
După mai bine de 3 ore de luptă intensă, Cobolli și-a găsit cu greu cuvintele la final. Italianul a avut un discurs emoționant, subliniind că victoria sa a fost posibilă și datorită sprijinului fantastic primit de la coechipieri. Numărul 22 ATP le-a dedicat victoria mamei sale, fratelui său și fotbalistului Edoardo Bove (23 de ani), care a suferit un colaps cardiac într-un meci din Serie A (Fiorentina - Inter) din decembrie 2024 și care a anunțat de curând că speră să revină anul viitor în fotbal.
"Nu știu ce să spun: știu doar că suntem un grup de cinci băieți care dau tot ce au de fiecare dată când pășesc pe teren. Astăzi am putut aduce acasă această victorie doar datorită lor. Suntem o echipă foarte unită, luptăm unii pentru alții și încercăm să ne îndeplinim visul, iar voi toți știți care este acesta.
Dedic această victorie mamei mele, care de obicei nu vine la aceste evenimente. Fratelui meu, care încă plânge... încetează. Și unui bun prieten de-al meu (n.r. Edoardo Bove), care sper să se poată întoarce curând la fotbal.", a spus Cobolli în uralele fanilor de la Bologna.
Așadar, Italia este prima finalistă a Cupei Davis 2025, iar prin acest fapt s-a marcat o premieră absolută în istoria tenisului din "Cizmă". E pentru prima dată când Italia joacă 3 finale la rând în cea mai importantă competiție interțări. Până acum s-a mai întâmplat de 3 ori ca Italia să joace în doi ani consecutivi în ultimul act, dar niciodată în 3: în 1960 și 1961 (ambele finale pierdute contra Australiei), în 1976 și 1977 (prima câștigată cu Chile și a doua pierdută contra Australiei) și 1979 și 1980 (ambele finale pierdute, cu Cehoslovacia și SUA).
Italia este prima țară care joacă 3 finale la rând în Cupa Davis după 24 de ani. Australia a fost ultima care a atins această performanță, în 1999, 2000 și 2001 (prima câștigată și ultimele două pierdute).
Dacă va cuceri trofeul, Italia va deveni prima țară cu 3 titluri la rând în Cupa Davis după mai bine de jumătate de secol. Ultima națiune care a reușit așa ceva a fost SUA, care a câștigat de 5 ori la rând "Salatiera de Argint" între 1968 și 1972, 3 dintre ele în dauna României.
Misiunea italienilor nu va fi deloc una simplă, deoarece în ultimul act se vor duela cu Germania sau Spania, care vor fi adversare în a doua semifinală, sâmbătă. Nemții par favoriți, deoarece îl au pe Alexander Zverev, însă ibericii au o mare experiență în această competiție și sunt foarte motivați să demonstreze că pot pune mâna pe trofeu și fără Carlos Alcaraz, care a fost obligat să se retragă din cauza unei accidentări suferite în finala cu Jannik Sinner de la Turneul Campionilor.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Bogdan Stelea sâmbătă de la ora 18.45, iar duminică de la ora 18.45 legendarul portar David Seaman ne spune povestea tricourilor sale în emisiunea "What I Wore" pe Eurosport 1. Fiecare ediție este disponibilă și pe HBO Max.


Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo