Djokovic, anunţ important în presa sârbă: "Ştiți că nu mă prefac, nu mint, nu răstălmăcesc adevărul, sunt doar sincer!"

Novak Djokovic a explicat în presa din ţara natală că discursul de după finala Australian Open, în care a lăsat de înţeles că e posibil să fi fost ultima sa prezenţă la Melbourne din postura de jucător activ, vine într-un context larg, în care incertitudinile privind propriul corp sunt foarte mari. Sârbul şi-ar dori să mai rămână în circuit, dar în acest moment totul e sub semnul întrebării.

Rezumatul finalei Australian Open 2026, câștigată de Carlos Alcaraz în fața lui Novak Djokovic

Sursa video: Eurosport

"Nimeni nu știe ce se va întâmpla mâine, dar peste 6 sau 12 luni. A fost o călătorie minunată. Vă iubesc foarte mult pe toți", a spus Novak Djokovic duminică, în timpul interviului acordat pe teren, după înfrângerea sa în fața lui Carlos Alcaraz, în finala de la Australian Open.
Un mesaj adresat publicului care i-a îngrijorat pe fanii lui și la care jucătorul cu 24 de titluri de Grand Slam a revenit, acum, în presa sârbă.
Într-un interviu acordat Sport Klub, jurnaliştii de la Belgrad l-au întrebat direct pe cel mai mare sportiv din Balcani dacă va reveni în 2027 pe Rod Laver Arena din postura de jucător activ.
Ca de obicei, Novak a fost franc şi a explicat că, la aproape 39 de ani, e imposibil să anticipeze cu exactitate cât va mai dura cariera sa. Motivaţie încă există, iar valoarea e incontestabilă, însă limitele impuse de corp nu sunt lucruri care se pot "negocia". Drept urmare, Djokovic ia totul pas cu pas, fără să își impună un anumit moment în care să spună stop. Probabil că, dacă din punct de vedere fizic va reuşi să stea departe de problemele care l-au tot măcinat în ultimii doi ani, sârbul va mai participa la câteva Grand Slamuri. Altfel, 2026 ar putea fi "ultimul său dans" în circuit.
"Nu știu! Nu știu dacă îi voi revedea pe fanii australieni, de aceea am lăsat întrebarea deschisă. Mă urmăriți de mult timp și știți că nu mă prefac, nu mint, nu răstălmăcesc adevărul, sunt doar sincer.
V-am spus în ultimele luni că nu știu exact cât voi mai juca. Mi-ar fi plăcut să joc până la Jocurile Olimpice din 2028, dar acum pare greu. Poate că pot participa la un turneu pe an, poate la 15, poate la două, poate la 7, nu știu.
Nici măcar nu vreau să iau decizii pe termen lung cu privire la program. Vreau doar să fiu cu familia mea acum și vom vedea ce se întâmplă în continuare. Sincer, habar n-am, nu pot să mă gândesc la viitor în acest moment", le-a dezvăluit Nole celor de la Sport Klub.

Djokovic ia în calcul retragerea şi pentru că al său corp nu îl mai "ascultă"

Probabil că discursul actual al lui Djokovic e marcat şi de ce s-a întâmplat în setul secund al confruntării cu Alcaraz, de la Melbourne. Prezent în a 11-a sa finală la Australian Open, Djokovic a început perfect partida cu liderul mondial, pe care l-a dominat clar pentru un 6-2 scurt, după ceva mai mult de jumătate de oră de joc. Din păcate pentru cel mai titrat jucător din istorie, forma fantastică arătată în debutul confruntării nu a putut fi menținută și în seturile următoare, abia în manșa a 4-a Nole reușind din nou să își ridice nivelul.
Ca atare, ibericul s-a impus firesc, pentru al 7-lea Grand Slam al carierei, dar senzația specialiștilor a fost că Alcaraz nu a făcut nimic ieșit din comun pentru a reintra în meci, în setul secund în special sârbul greșind cât pentru tot turneul. Întrebat ce s-a întâmplat cu jocul său începând cu setul doi, Djokovic a admis că nu are o explicație clară.
"Nu pot, îmi pare rău (n.r. să explice). Nu pot!", a spus Nole în conferinţa de presă de după meciul de duminică, pentru ca apoi, să își adune ideile și să încerce să explice căderea fizică accentuată după o primă manșă în care l-am văzut din nou în scenă pe "Vintage Djokovic".
"S-au întâmplat niște lucruri în ceea ce privește sănătatea, care, din păcate, au afectat schimbarea bruscă de energie și însăși senzația de pe teren. Nu știu, asta m-a enervat și dezamăgit cel mai mult.
Desigur, joc cu numărul unu mondial - e foarte posibil să pierd -, dar mă enervează foarte mult că acest lucru (n.r. problemele legate de ordin fizic) s-a întâmplat deja des în ultimii doi ani. Pur și simplu apare o schimbare și, atunci, nu mai sunt eu însumi. Adică, eram în formă perfectă, 6-2, totul mergea, simțeam mingea și apoi a venit o scădere bruscă de energie. E frustrant", a spus Nole, citat de Blic.
A fost campion în România și Portugalia și a marcat 15 goluri pentru națională. Marius Niculae își povestește aventura în fotbal duminică, de la ora 17:05, pe Eurosport.ro. Toate interviurile realizate de Gabi Cânu cu Belodedici, Stelea, Bratu, Iencsi, Miu și mulți alții pot fi vizionate în aplicația HBO Max.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo