Djokovic, personaj cheie în dezvoltarea lui Alcaraz. Dezvăluirea făcută de Ferrero

Publicat 30/11/2022 la 10:48 GMT+2

Juan Carlos Ferrero, omul din spatele succeselor lui Carlos Alcaraz, așteaptă cu nerăbdare un duel la Australian Open între elevul său și regele încoronat de la Melbourne, Novak Djokovic.

Top 10 des matches de 2022 : Carlos Alcaraz, Rafael Nadal et Novak Djokovic.

Credit imagine: Quentin Guichard

În timpul Turneului Campionilor, competiție pe care a câștigat-o, Djokovic a aflat că va putea participa la Australian Open 2023, după ce interdicţia sa de a pătrunde în ţară a fost anulată.
Vestea a fost salutată de Juan Carlos Ferrero, deși paradoxal prezența sârbului la Antipozi scad șansele lui Alcaraz de a cuceri un nou Grand Slam. Dar fostul mare jucător spaniol e convins că doar întâlnindu-i pe cei mai buni din istorie, la competiții de Grand Slam, Carlitos poate evolua.
"Avem nevoie de Novak. Pentru ca Alcaraz să devină mai bun, are nevoie să joace împotriva celor mai buni din istorie. Desigur, știam că Rafa va merge la Australian Open, dar suntem bucuroși că și Djokovic va fi acolo. Avem nevoie de el, o mai spun o dată. La Madrid, Carlos a jucat împotriva lui Novak și și-a ridicat nivelul enorm pentru a câștiga partida. De asta avem nevoie și pentru Grand Slamuri, cred că e foarte important să joci cu astfel de jucători la cel mai înalt nivel pentru a crește, pentru a te îmbunătăți", a spus Ferrero pentru Eurosport.

Ferrero crede că revenirea lui Djokovic nu e surprinzătoare

Ferrero nu a fost surprins deloc de ultimele două luni ale lui Djokovic, care a mărșăluit prin circuitul ATP, terminând en fanfare cu trofeul de la Turneul Campionilor și cu o urcare spectaculoasă până pe locul 4 ATP. O clasare incredibilă, judecând după faptul că sârbul nu a putut juca la Australian Open, în SUA (inclusiv la US Open), iar la Wimbledon nu s-au acordat puncte.
"Cred că după US Open - unde nu a putut juca - a fost extrem de motivat și concentrat să demonstreze ceva. Nu m-a surprins deloc că s-a impus la Turneul Campionilor. A câștigat aproape toate meciurile pe care le-a jucat și cu siguranță va fi foarte motivat să evolueze și în Australia. E o veste bună pentru toți, inclusiv pentru noi: dacă Alcaraz vrea să câștige la Melbourne, trebuie să fie mai bun decât Novak", a mai spus tehnicianul numărului unu mondial.
Alcaraz a ratat finalul de sezon din cauza unei accidentări și nu a putut juca la Turneul Campionilor și nici în Cupa Davis, pentru Spania. El a avut o problemă la abdomen, similară cu cea a lui Nadal, la Wimbledon, dar recuperarea a fost una rapidă. Ca atare, Carlitos a revenit deja de luni în sala de forță și a început să pregătească sezonul 2023. Unul în care speră să câștige al doilea său Grand Slam și unde are de apărat poziția 1 în ierarhia ATP.
Carlos Alcaraz a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care să fie numărul unu mondial, depășind recordul lui Hewitt și e cel mai precoce lider mondial la final de an.
Australian Open 2023 se desfășoară în perioada 16 ianuarie - 29 ianuarie și va putea fi urmărit în exclusivitate în România pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.