Doar 4 sportive au atins o performanță comparabilă cu Swiatek. Poloneza a rescris istoria tenisului

Vlad Dumitrescu

Actualizat 10/10/2020 la 18:22 GMT+3

Iga Swiatek a scris istorie și a câștigat Roland Garros 2020 la doar 19 ani, fără să piardă măcar un set la Paris.

Iga Swiatek

Tânăra poloneză de 19 ani este prima jucătoare din istoria turneului care câștigă Cupa Suzanne Lenglen în Era Open deși nu a fost cap de serie la tragerea la sorți.
Swiatek s-a impus cu 6-4, 6-1 în fața numărului 6 mondial, Sofia Kenin. Ajunsă fără set pierdut în finală, cu un total de 32 de break-uri reușite în primele șase meciuri la Roland Garros, Iga Swiatek și-a continuat astfel parcursul perfect la Paris și în finală.

Iga Swiatek se află într-o companie selectă

Până la acest turneu, conform jurnalistului Ben Rothenberg, singurele sportive care mai câștigaseră un Grand Slam fără ca înainte să ajungă măcar în sferturile unui astfel de turneu erau Ostapenko (2017), Naomi Osaka (2018), Bianca Andreescu (2019) și chiar adversara ei, Sofia Kenin (2020).
Swiatek face acum parte din această companie selectă. Ea a ajuns astfel la 110 victorii în carieră și 10 victorii la Roland Garros.
La băieți, cel mai recent a reușit această performanță Rafael Nadal, când a cucerit primul său Roland Garros, în 2005.