Pentru unul glorie absolută, iar pentru celălalt un coșmar fără sfârșit. Așa a fost finala din 1984 de la Paris. Al doilea favorit al competiției, Ivan Lendl, l-a învins în ultimul act pe principalul favorit, John McEnroe, la capătul unui meci foarte disputat, scor 3–6, 2–6, 6–4, 7–5, 7–5. La ediția din 1984, Yannick Noah era campionul en-titre, însă a cedat în sferturile de finală în fața lui Mats Wilander.
Pe 10 iunie 1984, zeii tenisului i-au administrat lui McEnroe cea mai usturătoare înfrângere. Finala din 1984 a fost singura a carierei pentru americanul rebel și a fost aproape să se impună acolo, pe zgura pariziană, însă Lendl a triumfat în cele din urmă. În orice caz, 1984 a fost anul lui BigMac. McEnroe s-a impus în acel an în 82 de partide, pierzând în tot sezonul doar trei (!!!) meciuri. În acel sezon, John McEnroe a cucerit 13 titluri și a fost de departe cel mai impresionant sezon reușit vreodată de un tenismen, însă finala de la Roland Garros... ce înfrângere...
#DORdeSPORT Povestea finalei de la Rogers Cup 2016 dintre Simona Halep și Madison Keys
04/04/2020 LA 11:54
Ivan Lendl, care avea 24 de ani în 1984, nu câștigase niciodată un titlu major. Când Lendl și McEnroe s-au întâlnit în finala de la Roland Garros, BigMac era favoritul clar, ba chiar nimeni nu s-ar fi gândit că Lendl are să producă surpriza. La acel moment, McEnroe nu cedase în niciun meci, având la activ doar victorii categorice.

Coșmarul lui McEnroe – finala pierdută la Roland Garros în 1984

Finala începuse. McEnroe era, așa cum toți comentatorii americani afirmau, on fire, pentru că nu-i oferea adversarului lui nicio șansă. Lovituri câștigătoare din toate pozițiile, servicii puternice, multe dintre ele de nereturnat, retururi precise, bine poziționate, toate acestea l-au făcut pe Lendl să arate ca un amator pe arena centrală de la Roland Garros.
McEnroe a câștigat primele două seturi fără dificultate, și le-a adjudecat cu foarte multă încredere, comentatorii americani aveau un discurs calm, părea cumva că se grăbesc să ajungă la ceremonia de premiere, acolo unde reprezentantul lor avea să primească marele trofeu, primul lui titlu la Roland Garros. Însă lucrurile nu au continuat la fel. Lendl avea să revină, iar McEnroe să experimenteze probabil cel mai mare colaps din istoria sportului alb.

Momentul care a decis finala

Punctul de cotitură s-a întâmplat în setul al treilea, atunci când McEnroe a început să fie din ce în ce mai agitat din pricina sunetului scos de aparatura unui cameraman care se afla pe marginea terenului. Temperamentalul McEnroe și-a pierdut calmul, iar în acel moment chiar și meciul, deși partida era de abia la mijloc.
Cu starea de concentrare pierdută, Lendl a luat o gură de aer proaspăt și a început să-l ironizeze pe adversarul lui rebel pe teren prin joc. 6-4 s-a încheiat setul trei, cu McEnroe conducând cu 2-1 la seturi, la doar o manșă distanță de titlu. Setul patru a fost adjudecat tot de Lendl, care a egalat situația la seturi și i-a trimis un avertisment puternic adversarului lui, pe care avea în cele din urmă să-l învingă la capătul unei partide care a durat patru ore și opt minute de joc.
După mulți ani de la acel meci, McEnroe a mărturisit că finala din 1984 de la Roland Garros încă îl mai urmărește, fiind pentru el un real coșmar. Pentru Lendl pe de altă parte, victoria de atunci a reprezentat un punct de cotitură în carieră, asta pentru că nu a mai avut nicio dificultate în a disputa meciurile de miză pe care le disputa.
McEnroe a cucerit apoi titlurile de la Wimbledon și US Open în 1984. Acela a fost ultimul lui titlu major câștigat (șapte titluri de Grand Slam – US Open 1979, 1980, 1981, 1984 și Wimbledon – 1981, 1983 și 1984). De partea cealaltă, Lendl a cucerit opt titluri majore de-a lungul carierei lui (Roland Garros – 1984, 1986, 1987, US Open – 1985, 1986, 1987, Australian Open – 1989, 1990). La Wimbledon, Lendl a disputat două finale, în 1986 și 1987, însă pe ambele le-a cedat.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.
US Open
John McEnroe e convins că Novak Djokovic va câștiga US Open! "Sunt gata să pariez pe succesul lui!"
25/08/2021 LA 13:06
John McEnroe nu lasă loc de dubii! Cine e "The GOAT" în opinia legendarului tenismen american
26/06/2021 LA 13:25