Simona Halep a câștigat partida din sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai cu Ons Jabeur, scor 6-4, 6-2 și s-a calificat în semifinalele turneului. În penultimul act, aceasta o va întâlni pe Jelena Ostapenko, cea care a trecut astăzi în sferturi de Petra Kvitova, scor 5-7, 7-5, 7-6(9).
Victoria de joi seară a Simonei Halep în fața lui Ons Jabeur a reprezentat prima victorie în fața unei jucătoare de Top 10 din septembrie 2020, atunci când câștiga titlul de la Roma, după o finală în care Karolina Pliskova, numărul 4 WTA la vremea respectivă, abandona la scorul de 6-0, 2-1. De atunci, Simona Halep a mai obținut o victorie în fața lui Ashleigh Barty, la Adelaide în ianuarie 2021, dar într-un turneu demonstrativ.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
Astfel, cu victoria din sferturile de finală de la Dubai, Simona Halep a ajuns la 42 de victorii în cariera sa contra unor jucătoare din Top 10 WTA.

"Mă bucur că am câștigat. O victorie este o victorie. Amândouă sunt jucătoare foarte bune. Ons are multă varietate, poate tăia mingile, poate lovi foarte bine. A jucat foarte bine. Simona este o jucătoare constantă. Dacă joc cu ea, trebuie să fiu agresivă. Cel mai probabil se va apăra. Voi aștepta să văd cu cine voi juca.
Am jucat cu ea acum mult timp. Trebuie să o urmăresc din nou. Principalul lucru este că, indiferent cât era scorul, când am jucat agresiv, de cele mai multe ori, am câștigat meciurile. În special în finala de la Roland Garros. Chiar dacă am pierdut, când am intrat pe teren, Halep nu a putut să îmi țină piept.
E doar începutul sezonului, dar vreau să ajung în top 10 sau, de ce nu, chiar mai sus. Nu mă voi opri din muncă. Vreau să joc din ce în ce mai bine și să devin mai bună. Pentru mine este doar începutul. Chiar dacă mă emoționez, lupt, încerc să nu mai pierd puncte așa cum o făceam înainte. Înainte când mă emoționam, eram așa toată partida. Acum lupt. Încerc să mă relaxez", a declarat Jelena Ostapenko la conferința de presă, potrivit Digi Sport.
Până acum, Simona Halep și Jelena Ostapenko s-au întâlnit de două ori. Prima oară, Ostapenko s-a impus în finala de la Roland Garros din 2017, scor 4-6, 6-4, 6-3, în timp ce Simona Halep și-a luat revanșa câteva luni mai târziu, la Beijing, câștigând fără emoții, scor 6-2, 6-4.
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament