Simona Halep a obținut calificarea în semifinale la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Marea noastră campioană a eliminat-o în sferturi pe favorita numărul 8, Ons Jabeur, în minimum de seturi, dar la mare luptă, scor 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela pentru un loc în finală cu Jelena Ostapenko.
Halep şi Ostapenko s-au întâlnit de două ori în circuitul WTA și și-au împărțit victoriile (letona s-a impus în finala Roland Garros 2017, iar românca a câștigat la Beijing în același an). Prin calificarea în semifinale, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 37.500 de dolari şi 185 de puncte în clasamentul WTA de simplu.
Simona Halep a revenit în Top 20 înainte de Roland Garros 2022! Cum arată ierarhia mondială
IERI LA 09:51

Ce a spus Simona Halep după calificarea în semifinale la Dubai

"A fost un meci foarte greu chiar dacă a fost în 2 seturi. Știam că trebuie să fiu concentrată până la final. Am avut în minte meciul de acum doi ani și am știut că trebuie să lupt până la final. Ea lovește foarte tare, doar mi-am dorit s-o împing în spatele terenului pentru că ea e foarte puternică. Încă e departe să mă gândesc la titlu, dar e o plăcere să joc la Dubai, în fața publicului acesta. Mereu am parte de o susținere foarte mare aici, e grozav să revin", a spus Simona Halep la interviul de pe teren.
Simona Halep a câștigat de două ori turneul WTA de la Dubai: 2015 (6-4, 7-6(4) cu Karolina Pliskova) și 2020 (3-6, 6-3, 7-6(5) cu Elena Rybakina). De fiecare dată când a trecut de sferturile de finală, Simona Halep a cucerit și titlul la Dubai. Rămâne de văzut dacă poate să mai câștige două meciuri și să câștige și al treilea titlu la Dubai, însă până acum, jocul româncei a arătat excelent.
Internazionali BNL d'Italia
Iga Swiatek este campioană la Roma! Victorie fără drept de apel în fața lui Ons Jabeur