Fils, după ce l-a bătut pe Zverev, care l-a ignorat: "Tipul ăsta e nebun". Ce s-a întâmplat la festivitatea de premiere

Arthur Fils a fost extrem de surprins de atitudinea lui Alexander Zverev, de la sfârșitul finalei de la Hamburg, dar cei doi s-au împăcat în cele din urmă, Sascha felicitându-l pentru victorie și stropindu-l cu șampanie.

Embrouille Zverev Fils finale Hambourg

Credit imagine: Eurosport

Zverev, numărul 4 ATP, a pierdut cu scorul de 3-6, 6-3, 6-7 finala de "acasă", de la Hamburg, iar pe sfârșit de meci a fost extrem de nervos, și ca urmare că a reușit să fructifice doar una din cele 22 de mingi de break de care a avut parte (!). În gameul în care jucătorul din Hexagon a făcut 6-5 în decisiv, între cei doi a existat un schimb mai dur de replici, finalistul de la Roland Garros considerând probabil că adversarul nu a fost tocmai fair-play, servind din mână la un punct cheie.

Final tensionat la disputa Zverev - Fils, dar cei doi s-au împăcat la festivitatea de premiere

La finalul meciului, după ce francezul și-a asigurat primul titlu ATP 500 din carieră, acesta s-a îndreptat către fileu pentru a da mâna cu Zverev, însă neamțul a dat dovadă de o atitudine glacială. "Sascha" de-abia că s-a uitat la Fils, i-a strâns mâna preț de maximum o secundă, după care a dat mâna și cu arbitrul de scaun, căruia i-a transmis supărat ceva. Privirea tânărului de 20 de ani a fost una extrem de nedumerită, ținând cont că se aștepta probabil ca adversarul său să aibă o atitudine fairplay.
"Tipul ăsta e nebun", a strigat Fils către boxa unde se afla echipa lui, conform WeLoveTennis dar, din fericire, totul s-a încheiat cu împăcarea între cei doi tenismeni.
Deosebit de frustrat după înfrângerea din orașul natal, numărul 4 mondial a trecut peste orgolii și l-a felicitat în cele din urmă pe francez.
"Arthur, bravo ție și echipei tale. A fost o săptămână excelentă, meriți pe deplin titlul. Bucurați-vă de acest moment", a fost mesajul lui Sascha, care apoi i-a făcut o "baie" de șampanie adversarului.
Pentru ambii jucători a fost o repetiție reușită înainte de Jocurile Olimpice, unde fiecare dintre tenismeni are ambiții mari. Germanul vrea să își apere aurul cucerit la Tokyo și are o șansă bună să ajungă departe, în contextul în care a bifat cel puțin semifinală la ultimele 4 Roland Garrosuri la care a participat. În ceea ce îl privește pe Fils, succesul de ieri îi garantează statutul de cap de serie la Paris și, având în vedere că va juca în fața propriilor suporteri, cu siguranță că va avea o motivație suplimentară pentru un rezultat mare. Probabil că îi va fi imposibil să lupte pentru o medalie, în contextul în care Alcaraz, Sinner și Djokovic par la cu totul alt nivel decât ceilalți jucători, dar forma e una bună. Un traseu ușor și câteva surprize (probabile, având în vedere că se joacă după sistemul 2/3 seturi) îl pot aduce pe Fils în fazele superioare ale turneulu de tenis de la JO.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo