Pentru româncă este cea de-a doua finală la rând, după ce a jucat și finala de la Hamburg, turneu pe care l-a câștigat.

Gabriela Ruse, în finală la Palermo

Gabriela Ruse a pierdut un singur set la turneul de la Palermo. Doar Oceane Dodin, în finală, a reușit să-i ia un set româncei.
Australian Open
Australian Open 2022 | Amendă record pentru Medvedev, după ce l-a insultat pe arbitrul semifinalei
ACUM 31 MINUTE
Până în finala cu Dodin, Gabriela Ruse a trecut de Jasmin Jebawy și Camilla Rosatello în calificări, după care le-a învins pe Mandy Minella și Lucia Bronzetti. În optimi, Ruse a profitat de neprezentarea lui Jil Belen Teichmann.
De partea cealaltă, Oceane Dodin a trecut până în finală de Alexandra Dulgheru, Vitalia Diatchenko și Jaqueline Cristian.
Jucătoarea din Franța a câștigat primnul set la tie-break, după care Gabriela Ruse a început perfect setul 2, dar la un moment dat a acuzat o stare de rău. Românca și-a revenit și a ajuns din nou la tie-break, unde a câștigat clar, 7-0.
Gabriela Ruse nu i-a mai dat nicio șansă adversarei și și-a adjudecat setul decisiv cu scorul de 6-1.
În finală, românca va juca cu câștigătoarea dintre Danielle Collins și Zhang Shuai.

Gabriela Ruse, de neoprit

Cu victoria din semifinale, Gabriela Ruse a ajuns la 13 victorii consecutive și a urcat pe locul 105 WTA. Dacă românca va câștiga și turneul de la Palermo, va urca până pe locul 90 în clasamentul WTA.
Australian Open 2022 | Numărul 1 mondial, Barty și surprinzătoarea Collins joacă finala
ACUM 3 ORE
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă