Pentru româncă este cea de-a doua finală la rând, după ce a jucat și finala de la Hamburg, turneu pe care l-a câștigat.

Gabriela Ruse, în finală la Palermo

Gabriela Ruse a pierdut un singur set la turneul de la Palermo. Doar Oceane Dodin, în finală, a reușit să-i ia un set româncei.
Simona Halep a făcut un anunț mare pentru fani: "Mai vreau să joc doi-trei ani"
ACUM 5 ORE
Până în finala cu Dodin, Gabriela Ruse a trecut de Jasmin Jebawy și Camilla Rosatello în calificări, după care le-a învins pe Mandy Minella și Lucia Bronzetti. În optimi, Ruse a profitat de neprezentarea lui Jil Belen Teichmann.
De partea cealaltă, Oceane Dodin a trecut până în finală de Alexandra Dulgheru, Vitalia Diatchenko și Jaqueline Cristian.
Jucătoarea din Franța a câștigat primnul set la tie-break, după care Gabriela Ruse a început perfect setul 2, dar la un moment dat a acuzat o stare de rău. Românca și-a revenit și a ajuns din nou la tie-break, unde a câștigat clar, 7-0.
Gabriela Ruse nu i-a mai dat nicio șansă adversarei și și-a adjudecat setul decisiv cu scorul de 6-1.
În finală, românca va juca cu câștigătoarea dintre Danielle Collins și Zhang Shuai.

Gabriela Ruse, de neoprit

Cu victoria din semifinale, Gabriela Ruse a ajuns la 13 victorii consecutive și a urcat pe locul 105 WTA. Dacă românca va câștiga și turneul de la Palermo, va urca până pe locul 90 în clasamentul WTA.
Schimbări majore adoptate de ATP. Mai mulți bani și mai multe turnee de top!