Gafă monumentală la Rio: datele private ale jucătorilor, "la liber". "L-am sunat pe Alcaraz şi a răspuns"

Turneul ATP 500 de la Rio se va încheia azi, cu finala dintre Alexandre Muller şi Sebastian Baez, însă organizatorii şi Guvernul brazilian se confruntă cu un scandal fără precedent, după ce un jurnalist sud-american a demascat faptul că datele personale ale jucătorilor au fost "la liber".

Carlos Alcaraz & Joao Fonseca

Credit imagine: Getty Images

Jurnalistul brazilian Demetrio Vecchioli a dezvăluit că date confidenţiale privindu-i pe jucătorii de tenis care participă sau au participat în trecut la Rio Open (cazul lui Alcaraz, care acum a preferat să meargă în Qatar, la turneul de la Doha) sau Thiem (care între timp s-a retras) puteau fi accesate de oricine pe o platformă afiliată turneului, ca urmare a unei încurcături apărută între organizatorii competiției şi Guvernul Braziliei.
Ziaristul a anunţat mai întâi organele abilitate, astfel încât lucrurile să fie reparate şi datele personale ale sportivilor să nu mai fie la îndemâna oricui, apoi a devoalat eroarea descoperită, care putea aduce mari prejudicii tenismenilor.
"Aceasta este poza de pașaport a lui Joao Fonseca, cu data emiterii actului, octombrie 2020. Cum am eu acces la ceva atât de personal? E doar una dintre multiplele scurgeri de date cu caracter personal care se pot imputa organizatorilor de la Rio Open și guvernului", şi-a început jurnalistul istorisirea.

Inclusiv numerele de telefon ale jucătorilor erau la "liber"

El a ajuns din întâmplare pe acea pagină care lăsa la liber informațiile personale ale jucătorilor, inclusiv numărul de telefon sau adresa.
"Am găsit chiar numărul de telefon al lui Joao şi Carlitos (l-am sunat pe whatsapp pe Alcaraz şi mi-a şi răspuns), dar şi alte date confidenţiale, precum adresa, etc. Şi nu e vorba de cazuri izolate pentru cei doi, Thiem, Musetti, Melo, Monteiro erau în aceeaşi situaţie", a mai dezvăluit Vecchioli.
Din fericire pentru jucători, jurnalistul pare să fi descoperit această breşă primul, astfel încât tenismenii să nu fie afectaţi de expunerea detaliilor private necesare înscrierii la un turneu. Aceasta este o problemă din ce în ce mai sensibilă, deoarece jucătorii se confruntă cu tot mai multe hărțuiri și amenințări pe rețelele sociale după meciuri.
Unele cazuri escaladează și mai mult, cum ar fi cazul Emmei Răducanu, care a fost "stalkerită" săptămâna aceasta de un obsedat. Rapoartele ulterioare au dezvăluit că urmăritorul ştia în detaliu locațiile frecventate des de Răducanu și plănuise mai multe modalități de abordare a ei.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo