Simona Halep e în semifinale la Stuttgart! Românca și-a egalat cel mai bun rezultat în Germania

Actualizat 23/04/2021 la 22:19 GMT+3

Simona Halep a învins-o pe Ekaterina Alexandrova în sferturile de finală și s-a calificat pentru a treia oară în semifinale la turneul organizat în Germania, la Stuttgart.

Simona Halep

• 6-1, 6-4. Game, set & meci, Simona Halep! Românca se califică în penultimul act la Suttgart egalându-și astfel cel mai bun rezultat al carierei sale la Porsche Arena (semifinală în 2015 și 2017). În continuare, Simo se va duela cu învingătoarea partidei dintre Sabalenka și Kontaveit.
  • 6-1, 5-4. Simona Halep obține imediat break-ul și va servi pentru a se califica în semifinale.
  • 6-1, 4-4. Alexandrova obține break-ul și restabilește egalitatea în manșa a doua.
  • 6-1, 4-3. Alexandrova rezistă și se apropie la doar un game distanță de Simona.
  • 6-1, 4-2. Simona Halep își face serviciul și e la doar 2 game-uri distanță de semifinale!
  • 6-1, 3-2. Simona Halep rezistă în raliurile solicitante și obține break-ul!
  • 6-1, 2-2. Game de serviciu impecabil în dreptul Simonei Halep, care joacă din nou la nivelul din primul set după game-ul de serviciu cedat de mai devreme.
  • 6-1, 1-2. Alexandrova și-a mai intrat în ritm și leagă primele game-uri în meci.
  • 6-1, 1-1. Alexandrova obține primul break al ei în acest meci, după o dublă greșeală comisă de Simona Halep.
  • 6-1, 1-0. Simona Halep debutează și în setul al doilea cu break.
  • ÎNCEPE SETUL AL DOILEA
  • 6-1. Simona Halep nu mai stă la discuții și încheie manșa inaugurală după 22 de minute de joc.
  • 5-1. Alexandrova intră pe tabelă! Simona va servi pentru a încheia primul set.
  • 5-0. Excelentă inițiativă! Simona Halep se desprinde decisiv, iar Alexandrova va servi pentru a rămâne în acest prim set.
  • 4-0. Simona Halep mai reușește un break, iar Alexandrova pare că nu are nicio soluție în fața campioanei noastre.
  • 3-0. Debut excelent de meci pentru Simona Halep, care se distanțează la 3 game-uri în manșa inaugurală. Serviciul campioanei noastre se menține la cote înalte.
  • 2-0. Simona Halep obține primul break al meciului.
  • 1-0. Simona Halep își adjudecă primul game al meciului cu multă siguranță la serviciu. Excelentă alegere de lovituri în debutul partidei din sferturi.
UPDATE / Ekaterina Alexandrova a câștigat tragerea la sorți și a ales să returneze în primul game al meciului.
UPDATE / S-a încheiat partida dintre Svitolina și Kvitova. În curând începe meciul dintre Halep și Alexandrova.
UPDATE / Meciul dintre Svitolina și Kvitova a intrat în decisiv, ceea ce înseamnă că partida Simonei Halep se mai amână. Ucraineanca a întors partida de la set și 5-2 pentru cehoaică.
UPDATE / Partida dintre Halep și Alexandrova nu va începe la ora la care era inițial programată, asta pentru că duelul dintre Svitolina și Kvitova se prelungește.
Știre inițială
Halep a arătat excelent în disputa cu Vondrousova, de ieri, căreia i-a cedat doar 4 gameuri. Asta deși în precedentele două partide cehoaica se impusese de fiecare dată. Acum, Simo are în față o altă adversară în fața căreia are un palmares direct negativ, Ekaterina Alexandrova (rusoaica o conduce pe Simona cu 2-1).

Halep - Alexandrova | Cum a pierdut Simo disputa din iarnă

În ianuarie, la Gippsland, Halep a pierdut contra adversarei de azi în sferturi, scor 2-6, 1-6. Simona a început excelent partida și și-a adjudecat primele două game-uri categoric, însă apoi a urmat o serie de nu mai puțin de nouă game-uri consecutive câștigate de adversara ei.
Românca a părut descumpănită ulterior și nu a mai forțat deloc. Când lucrurile au început să degenereze cu adevărat, Simona a solicitat intervenția fizioterapeutului, însă intervenția a fost scurtă pe teren. Până la final, ocupanta locului 2 la acel moment în clasamentul WTA a părut că nu vrea să forțeze și să riște o accidentare cu doar câteva zile rămase până la startul primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.
"Joacă foarte plat și reușește să trimită mingi foarte lungi, adânci. Va fi foarte greu să returnez, dar trebuie să îmi fac jocul meu obișnuit. O să mă concentrez pe ce am eu de făcut, așa cum fac de obicei și voi crede în mine. E un nou meci, o nouă zi, o nouă oportunitate să câștig o partidă", a spus Simona Halep după acea partidă, citată de wtantennis.com.
La începutul meciului, am fost emoționată, pentru că această arenă nu era una norocoasă pentru mine. M-am simțit însă mult mai bine după ce am câștigat primul game | Alexandrova, după ce a învins-o pe Halep, la Gippsland Trophy.
Programul sferturilor de la Stuttgart
  • Ashleigh Barty - Karolina Pliskova
  • Elina Svitolina - Petra Kvitova
  • Aryna Sabalenka - Anett Kontaveit
  • Ekaterina Alexandrova - Simona Halep
Partida Halep - Alexandrova va fi azi, nu înainte de 19:30, și va putea fi urmărită în format LIVE-BLOG pe eurosport.ro. În cazul calificării în semifinale, numărul 3 mondial o va întâlni pe învingătoarea duelului Sabalenka - Kontaveit.