Surprize de proporții la Acapulco! Favoritul 2, învins de un jucător fără victorie în ATP din 2024
Actualizat 24/02/2026 la 09:38 GMT+2
Azi-noapte s-au jucat primele meciuri de pe tabloul principal al turneului ATP 250 de la Acapulco, iar surprizele nu au lipsit. Alex De Minaur, cap de serie 2 și dublu campion la competiția din Mexic, a fost eliminat dramatic de americanul Patrick Kypson, un jucător venit din calificări, care nu mai câștigase un meci la nivel ATP din 2024. Cameron Norrie, fost finalist, a pierdut și el.
Carlos Alcaraz - Alex De Minaur - Australian Open Rezumat
Sursa video: Eurosport
Deși Mexicul este cuprins de haos din cauza răfuielilor dintre autorități și cartelul CJNG, care vrea să răzbune moartea liderului "El Mencho", organizatorii turneului de la Acapulco au dat asigurări că se poate juca în siguranță, astfel că azi-noapte s-au disputat primele partide de pe tabloul principal.
Odată cu prima zi a competiției propriu-zise a venit și prima surpriză de proporții. Alex De Minaur (6 ATP), favorit 2, a pierdut în 3 seturi în fața lu Patrick Kypson (103 ATP). Americanul venit din calificări a câștigat primul set în doar jumătate de oră, dar australianul s-a impus la tie-break în cel de-al doilea și părea desprins în câștigător când avea 5-3 în decisiv. Totuși, yankeul a reușit o revenire de senzație și s-a impus cu scorul final de 6-1, 6-7 (4), 7-6 (4), după două ore și 41 de minute.
Alex De Minaur, out de la Acapulco! Dublu campion în Mexic, australianul a cedat dramatic în fața unui necunoscut
Absolut nimic nu anunța un eșec prematur al lui De Minaur, deoarece australianul traversa o formă excelentă. Acesta nu mai pierduse în primul meci la un turneu de la Cincinnati 2025 (la Reilly Opelka), iar în acest an a făcut sferturi la Australian Open și a câștigat trofeul la Rotterdam. În plus, jucătorul de la Antipozi s-a simțit foarte bine la Acapulco în trecut, câștigând turneul de două ori, în 2023 și 2024.
Pentru Patrick Kypson, aceasta a fost de departe cea mai importantă victorie a carierei. Americanul de 25 de ani nu mai câștigase un meci pe tabloul principal al unui turneu ATP de aproape doi ani, mai exact din martie 2024, când a trecut de primul tur la Indian Wells. Kypson nu a jucat niciodată în carieră în turul 2 la un turneu din circuitul ATP, iar pentru a bifa în premieră această bornă va trebui să treacă în runda a doua de la Acapulco de Brandon Nakashima, care a început turneul cu o victorie clară contra suedezului Elias Ymer, scor 6-3, 6-4.
Un alt rezultat surprinzător a fost înfrângerea fără drept de apel suferită de Cameron Norrie în fața lui Rafael Jodar, scor 3-6, 2-6, în mai puțin de o oră de joc. Britanicul, finalist la Acapulco în 2022 (a pierdut la Rafa Nadal în ultimul act), nu a avut replică în fața ibericului de numai 19 ani, care a obținut prima victorie a carierei la un turneu ATP 500. Jodar, beneficiar al unui wild-card, se va duela în turul 2 cu învingătorul partidei Grigor Dimitrov - Terence Atmane.
Alte rezultate din turul 1 de la Acapulco
- Miomir Kecmanovic - Tristan Schoolkate 6-2, 6-2
- Daniel Altmaier - Alejandro Davidovich Fokina 5-7, 3-6
- Brandon Nakashima - Elias Ymer 6-3, 6-4
- Valentin Vacherot - Chak Lam Coleman Wong 4-6, 6-3, 6-2
- Aleksandar Kovacevic - Adam Walton 7-6, 7-6
În noaptea de marți spre miercuri se vor juca și ultimele partide din runda inaugurală de la Acapulco, iar printre jucătorii care vor fi pe teren se vor număra Grigor Dimitrov, Alexander Zverev, Frances Tiafoe sau Casper Ruud.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo