ATP Roma | Djokovic a trecut lejer de Davidovich-Fokina! Sârbul va avea un adversar tare în sferturi

Publicat 13/05/2021 la 12:47 GMT+3

ATP Roma | Novak Djokovic este primul jucător care s-a calificat în sferturile de finală de la Foro Italico. Sârbul a trecut mai ușor decât era de așteptat de ibericul Alejandro Davidovich-Fokina, scor 6-1, 6-1.

Novak Djokovic

Novak Djokovic nu a excelat până acum în sezonul de zgură, dar se pare că încet, încet își găsește cadența pe suprafața roșie.
După ce a trecut destul de greu de Taylor Fritz în turul doi, Djokovic a avut o evoluție mult mai bună în meciul din optimi, contra tânărului Alejandro Davidovich-Fokina. Sârbul nu a cedat decât 3 game-uri și s-a impus cu 6-2, 6-1, după numai o oră și 11 minute de joc.

Novak Djokovic, în sferturi la Roma

Liderul mondial este primul jucător care a obținut biletele pentru sferturile de finală de la Foro Italico, acolo unde va avea de înfruntat un adversar mult mai puternic. Matteo Berrettini sau Stefanos Tsitsipas vor da piept cu Djokovic în sferturi, iar ambii traversează o formă bună.
Berrettini a câștigat turneul de la Belgrad și săptămâna trecută a făcut finală la Madrid (învins de Zverev). Tsitsipas a câștigat la Monte Carlo și apoi a ajuns până în finală la Barcelona, astfel că și grecul i-ar putea pune serioae probleme lui Djokovic.
Sârbul este deținătorul trofeului la Roma, după ce s-a impus în finala de anul trecut în fața lui Diego Scwartzmnann (7-5, 6-3). De altfel, Djokovic a câștigat de 5 ori la Foro Italico, fiind al 2-lea cel mai titrat jucător în acest sens, după Rafael Nadal, care are 9 trofee.
  • Dominic Thiem-Lorenzo Sonego
Toate meciurile de pe tabloul masculin de la Roma sunt transmise în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.