Jaqueline Cristian a produs marea surpriză la St. Petersburg! A eliminat-o pe Jelena Ostapenko

Vlad Dumitrescu

Actualizat 18/03/2021 la 08:16 GMT+2

Jaqueline Cristian a eliminat-o în două seturi pe Jelena Ostapenko la St. Petersburg Ladies Trophy.

Jaqueline Cristian | Tennis | ESP Player Feature

Jaqueline Cristian (22 de ani), numărul 160 mondial, a produs una dintre surprizele începutului de an. Românca a eliminat-o pe Jelena Ostapenko, numărul 60 de mondial, al turneul de la St. Petersburg.
Cristian s-a impus în două seturi, într-un meci care a durat două ore și un minut.
Cristian a câștigat primul set confortabil, cu 6-3, însă a doua parte a partidei a fost mult mai echilibrată, chiar dacă Ostapenko a comis multe erori neforțate. Al doilea set s-a încheiat dramatic, după ce Jaqueline a reușit să salveze minge de meci în tiebreak pentru ca apoi să se impună cu 11-9.
Jaqueline s-a calificat astfel în sferturile de finală de la St. Petersburg unde o va întâlni pe rusoaica Svetlana Kuznetsova.
Astfel, s-a încheiat o zi minunată pentru fanii tenisului din România. Mai devreme, Simona Halep a anunțat că va participa alături de România la Fed Cup.