Khachanov a spus ce crede despre faptul că Djokovic e nevaccinat, înainte de duelul direct de azi

Cristian Mihală

Publicat 23/02/2022 la 10:34 GMT+2

Karen Khachanov a vorbit despre situaţia specială în care se află Novak Djokovic, adversarul de azi de la Dubai (partidă care va fi în direct pe Eurosport 2, nu înainte de ora 17:00).

Karen Khachanov (l.) und Novak Djokovic

Novak Djokovic a jucat luni primul său meci în acest sezon competițional, la turneul de la Dubai. Sârbul a debutat cu o victorie la turneul din Emiratele Arabe Unite, trecând în două seturi de Lorenzo Musetti, scor 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 15 minute de joc. Nole a arătat un nivel de joc foarte ridicat în primul său meci din 2022, jucând agresiv și foarte precis. În continuare, marele campion sârb se va duela pentru un loc în sferturile de finală de la Dubai cu rusul Karen Khachanov, ocupant al locului 26 ATP. Sportivul rus s-a impus în primul tur în fața australianului Alex De Minaur cu scorul de 6-3, (1) 6-7, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 48 de minute de joc.
Înainte de duelul de azi, Khachanov a vorbit despre situaţia controversată în care se află Djokovic, menţionând că îi respectă decizia de a nu se vaccina, chiar dacă asta înseamnă pentru sârb ratarea multor turnee.
"În turnee atât de mari, te aștepți la adversari şi meciuri dificile. Pentru Novak, acesta este primul turneu al sezonului, deși a jucat grozav ieri (n.r. luni). Sunt gata să lupt și să-mi arăt jocul. Să vedem cât de greu va fi pentru mine.
În ceea ce privește toată această situație cu vaccinarea lui Nole, este decizia lui. Respect cu adevărat că își apără acest drept. Desigur, ar fi mai bine dacă ar putea călători liber tot sezonul. Dacă ratează multe turnee, îi va fi greu să rămână în frunte și să prindă ritmul de care are nevoie. Să vedem ce va fi", a spus rusul pentru France 24.
CITEŞTE ŞI:

Khachanov vrea înapoi în TOP 10 ATP

În 2018, Khachanov uimea în circuitul ATP, reuşind chiar să câştige o finală de Masters, la Paris, cotnra lui Djokovic. Rusul avea atunci 21 de ani şi reuşea să ajungă până pe locul 8 ATP, anunţându-se unul dintre cei în măsură să le pună probleme mari titanilor.
Ulterior, nu a confirmat, reuşind doar două sferturi de finală în turneele de Grand Slam şi câştigând doar 3 turnee, nu foarte puternice. Ajuns pe 26 în lume, rusul e decis să revină la nivelul de acum 4 ani şi crede că are la dispoziţie toate datele pentru a fi printre cei mai buni din lume.
"Simt o ascensiune puternică, jocul meu mă motivează. Desigur, vreau să câștig astfel de meciuri importante (n.r. a făcut referire la duelul cu De Minaur, din primul tur). De exemplu, l-am pierdut pe cel precedent împotriva lui Bautista-Aguta, deși echilibrul a fost evident. De data aceasta, am putut să câştig eu, deşi poate De Minaur crede că şi el merita victoria.
Cresc ca tenismen, îmi îmbunătățesc componenta psihologică a jocului. Asta este ceea ce vreau. Vreau să revin în Top 10 cât mai curând posibil. Cred că o pot face, trebuie doar să fiu constant şi să am atitudinea potrivită", a mai spus rusul.
Duelul Djokovic - Khachanov, din optimile de la Dubai, este astăzi, în direct pe Eurosport 2 şi Eurosport Player, nu înainte de 17:00.