Gabi Ruse a pierdut finala de la 's-Hertogenbosch! A avut mingi de set, dar a cedat cu 2-0 în fața Elisei Mertens

Gabriela Ruse a fost învinsă în finala de la 's-Hertogenbosch de Elise Mertens, scor 3-6, 6-7, după un meci foarte disputat. Sportiva noastră a ratat șansa de a-și trece în palmares cel de-al doilea trofeu WTA, după cel cucerit la Hamburg, în 2021.

Elena-Gabriela Ruse - Paula Badosa - Roland Garros Rezumat

Sursa video: Eurosport

Gabi Ruse a jucat a patra finală WTA după titlul cucerit la Hamburg în 2021 și parcursurile până în ultimul act la Palermo (2021) și Transylvania Open (2023). Este de remarcat faptul că doar la Cluj-Napoca a intrat direct pe tabloul principal, în timp ce la celelalte turnee a pornit din calificări.
Din păcate, sportiva noastră nu a reușit să câștige nici azi, cedând în fața Elisei Mertens, scor 3-6, 6-7. Partida de la 's-Hertogenbosch a durat aproape două ore, iar românca a cedat după ce a avut două mingi de set în runda secundă. Belgianca o conduce acum pe Ruse cu 4-0 la meciurile directe.
Acesta e al 10-lea titlu WTA pentru Mertens și primul pe iarbă.
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat în finala turneului WTA 250 pe iarbă de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro, sâmbătă, după ce a învins-o în penultimul act pe italianca Elisabetta Cocciaretto, cu 2-6, 6-4, 6-3.
De cealaltă parte, Elise Mertens a ajuns în ultimul act după ce a avut parte de un meci nebun în penultimul act, salvând nu mai puțin de 11 (UNSPREZECE) mingi de meci. Ea a izbutit s-o învingă pentru a doua oară în carieră pe dubla campioană Ekaterina Alexandrova cu scorul de 2-6, 7-6 (7), 6-4, calificându-se în finala de la 's-Hertogenbosch.

Gabriela Ruse a fost învinsă în finala de la 's-Hertogenbosch de Elise Mertens

Primul set a început cu Mertens la serviciu, care și-a făcut primul game fără a pierde vreun punct. La 1-1, belgianca și-a pierdut serviciul, iar Ruse s-a distanțat la 3-1 și părea în control.
A urmat un nou game foarte disputat pe serviciul lui Elise, sportiva noastră obținând două mingi de break. Din păcate, adversara le-a salvat pe ambele și și-a adjudecat game-ul de serviciu, acesta fiind un moment psihologic decisiv al primului set.
Imediat, Mertens a făcut breakul, după care nu a mai cedat vreun game până la finalul primului set, pe care l-a câștigat cu 6-3, după 39 de minute de joc. Gabriela a făcut 5 duble greșeli în prima rundă și a pus doar jumătate din mingi în teren cu primul serviciu. Pe punctele jucate cu serviciul 2, a avut un procentaj dezastruos, doar 22%.
Serviciul lui Ruse a mers greu și în setul 2, acolo unde s-au jucat game-uri ceva mai lungi decât în primul. S-a mers cap la cap până la 3-3, moment în care jucătoarea noastră a greșit din nou cu propriul serviciu.
Deși a condus cu 30-0 în game-ul 7, Gabi a cedat 4 puncte la rând, iar Elise Mertens a făcut breakul. Din fericire pentru tricoloră, ea a reușit rebreakul imediat, adjudecându-și a treia oportunitate creată la 40-40.
Ruse a condus apoi cu 5-4, moment în care și-a procurat două mingi de set, dar le-a ratat, iar adversara a egalat la 5. Ambele jucătoare și-au făcut apoi serviciul, astfel că s-a intrat în tiebreak. Aici, belgianca a fost jucătoarea care a impus ritmul și a câștigat partida cu 6-3, 7-6, devenind campioană la 's-Hertogenbosch.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Meciuri asemănătoare
Promo
Promo