LIVE BLOG: Roland Garros | Cristian, Niculescu și Bara în finala calificărilor!

Actualizat 26/05/2021 la 21:53 GMT+3

Calificările Roland Garros 2021 continuă și azi în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player. România are în turul secund al calificărilor șase reprezentante care au șansa de a juca finala calificărilor.

Monica Niculescu

UPDATE/ Irina Bara merge și ea în finala calificărilor de la Roland Garros după ce a învins-o pe Minella cu 6-3, 3-6, 6-2.
UPDATE / Gabriela Ruse a pierdut în turul secund al calificărilor de la Roland Garros. Sportiva noastră a început perfect meciul cu sârboaica Aleksandra Krunic (212 WTA) și a condus cu 5-0 în primul set, dar apoi a avut parte de un scurtcircuit în jocul său. Krunic a câștigat 6 game-uri consecutive, moment în care ploaia a oprit meciul. Nici la reluare Gabriela nu și-a revenit și a pierdut primul set cu 7-5, iar apoi l-a cedat și pe al 2-lea cu 6-4, ratând astfel șansa de a ajunge la un singur joc distanță de tabloul principal al celui de-al 2-lea turneu de Grand Slam al anului.
UPDATE / Monica Niculescu s-a calificat și ea în finala calificărilor de la Roland Garros. Sportiva noastră a învins-o pe franțuzoaica Monnet cu scorul de 6-2, 6-4, după o oră și 29 de minute de joc. Pentru un loc pe tabloul principal, Monica se va duela cu învingătoarea meciului dintre Osorio Serrano și Hogenkamp.
UPDATE / Jaqueline Cristian este prima jucătoare din România care merge în finala calificărilor la Roland Garros. Românca a învins-o pe egipteanca Mayar Sherif cu scorul de 7-5, 5-7, 7-6 (1), după trei ore și 4 minute de joc. În continuare, pentru un loc pe tabloul principal, Cristian se va duela cu favorita numărul 29, ucraineanca Anhelina Kalinina.
UPDATE / Din păcate, Gabriela Talabă părăsește și ea calificările în turul secund. După ce a trimis meciul în set decisiv, sportiva noastră a cedat acolo adjudecându-și doar trei game-uri. Adversara ei, Harriet Dart, s-a impus cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3, după o oră și 52 de minute de joc. În continuare, ea va juca pentru un loc pe tabloul principal cu învingătoarea emciului Liang - Mihammad.

Roland Garros: Gabriela Talabă, înfrângere în fața britanicei Harriet Dart

UPDATE / Alexandra Dulgheru a servit pentru victorie în turul secund al calificărilor, însă adversara ei, Ellen Perez, a trimis partida în prelungiri și s-a impus la tiebreak, scor 6-0, 4-6, 7-6 (2), după două ore și 39 de minute de joc. În continuare, pentru un loc pe tabloul principal, australianca se va duela cu favorita numărul 17, Greetje Minnen.
Știre inițială
Calificările celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros, continuă azi la Paris, în direct și în exclusivitate pe Eurosport 2 și Eurosport Player. România are șase reprezentante calificate în turul al doilea al calificărilor. Irina Bara este ultima jucătoare din România care a obținut calificarea în turul secund, aseară, după ce a învins-o pe britanica Jodie Burrage, cu 7-5, 6-3.
Bara (26 ani, 122 WTA) a obţinut victoria într-o oră şi 19 minute de joc în faţa unei adversare de 21 de ani, care ocupă locul 247 în lume.În turul secund s-au mai calificat alte cinci românce, Alexandra Dulgheru, Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Monica Niculescu şi Gabriela Talabă, în timp ce Laura Ioana Paar a pierdut în prima rundă. Pentru calificarea pe tabloul principal sunt necesare trei victorii în calificări.

Roland Garros 2021 | Româncele își propun să cucerească Parisul

• Alexandra Dulgheru (444 WTA) – Ellen Perez (Australia, 239 WTA)
  • Gabriela Talabă (210 WTA) – Harriet Dart (143 WTA)
  • Jaqueline Cristian (152 WTA) – Mayar Sherif (Egipt, 120 WTA)
  • Gabriela Ruse (174 WTA) – Aleksandra Krunic (Serbia, 212 WTA)
  • Monica Niculescu (175 WTA) – Carole Monnet (Franţa, 381 WTA)
  • Irina Bara (122 WTA) – Mandy Minella (Luxemburg, 207 WTA)
Pe tabloul principal al turneului de Grand Slam de la Roland Garros sunt calificate direct Sorana Cîrstea, Patricia Ţig, Irina Begu, Ana Bogdan şi Mihaela Buzărnescu. Simona Halep, numărul trei mondial, nu va participa la turneul parizian din cauza unei accidentări teribile suferite în turul secund la Roma.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.