Lovitură de teatru în tenisul mondial: unul dintre cei mai în formă jucători riscă să rateze Turneul Campionilor

Publicat 05/10/2022 la 12:44 GMT+3

Turneul Campionilor va avea loc în perioada 13-20 noiembrie, iar patru locuri sunt încă disponibile, însă unul dintre cei mai în formă jucători riscă să rateze competiția grandioasă care pune capăt sezonului competițional actual. Este vorba despre Jannik Sinner, care s-a accidentat destul de grav.

Sinner & Alcaraz

Jannik Sinner ratează turneul de la Florența, între 10 și 16 octombrie, din cauza entorsei la gleznă care l-a obligat să se retragă în timpul semifinalei de la Sofia împotriva lui Holger Rune. Italianul a făcut anunțul pe internet: "A fost frustrant să fiu nevoit să mă retrag săptămâna trecută. Am vorbit cu medicii care m-au sfătuit să mă mai odihnesc puțin pentru a mă recupera după accidentare. Din păcate, nu voi putea fi prezent la Florența. Iar ratarea unui turneu în Italia este de două ori mai dureroasă pentru mine", a anunțat Sinner.
Șansele sale de a participa la Turneul Campionilor de la Torino, la mijlocul lunii noiembrie, sunt așadar reduse, chiar dacă Sinner va încerca probabil să forțeze calificarea, în cazul în care recuperarea accidentării se produce rapid. În acest moment, Sinner, care a ajuns anul acesta în sferturi la Australian Open, Wimbledon și US Open, ocupă locul 12 în clasamentul pentru Turneul Campionilor.

Presa din Italia transmite că Sinner nu a renunțat încă la gândul de a juca la Turneul Campionilor, motiv pentru care își va schimba puțin programul la final de an după ratarea turneului de la Florența. Așa ar putea arăta programul italianullui: Napoli, între 17 și 23 octombrie, apoi Viena și în cele din urmă Masters-ul 1000 de la Paris Bercy. Un șir de victorii i-ar aduce calificarea la Turneul Campionilor, dacă glezna îi va permite. Până acum doar Alcaraz, Nadal, Ruud și Tsitsipas sunt oficial calificați.
Anul trecut, Sinner a disputat la Turneul Campionilor două meciuri din postura de rezervă. Anul acesta, antrenat și de către Darren Cahill, italianul a crescut enorm și a fost o amenințare constantă pentru adversari. În 2022, Sinner a cucerit titlul de la Umag, și a făcut pași uriași în privința parcursului la turneele de Grand Slam.

Cum s-a accidentat Jannik Sinner la Sofia

Jannik Sinner era marele favorit la cucerirea titlului la Sofia, acolo unde a câștigat în ultimii doi ani. Italianul l-a întâlnit în semifinale pe Holger Rune, iar danezul a fost o "nucă tare". Sinner s-a impus cu 7-5 în primul set, dar adversarul a replicat cu un 6-4 în manșa secundă, împingând meciul în decisiv.Rune a făcut break în primul game al setului 3 și ulterior a rămas în față. La 3-2 pentru danez a avut loc momentul decisiv al partidei.
Sinner s-a forțat să ajungă la o minge, dar a alunecat și s-a prăbușit pe teren, stârnind îngrijorarea fanilor.Italianul nu doar că s-a lovit la gleznă, dar a părut că s-a izbit cu capul de suprafața de joc. Din fericire, acesta s-a ridicat și a continuat partida, dar episodul nefericit nu a rămas fără urmări. Rune a câștigat următoarele două game-uri, iar la 2-5 în decisiv Sinner a decis să se oprească, nedorind să riște o accidentare mai gravă.
Turneele ATP 500 de la Tokyo și Astana se văd în săptămâna 3-9 octombrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS).