Meciuri tari la "Cincinnati"! Djokovic, Medvedev și Tsitsipas avansează în sferturi

Publicat 26/08/2020 la 09:45 GMT+3

Turneul "Western and Southern" mutat în acest an de la Cincinnati la New York din cauza pandemiei a intrat în linie dreaptă, iar în urma partidelor de ieri și de azi noapte s-au stabilit cei 8 sfertfinaliști. Surprizele mari nu și-au făcut loc pe tablou, iar marii favoriți au obținut victorii destul de clare.

ATP Cincinnati: Novak Djokovic și-a intrat în ritm și l-a învins clar pe Tennys Sandrgren

După un prim meci în care jocul său a scârțâit, liderul ATP, Novak Djokovic, și-a intrat în ritm și l-a învins categoric pe Tennys Sandgren (55 ATP), scor 6-2/6-4. Câștigătorul de anul trecut, rusul Daniil Medvedev (5 ATP), a trecut și el în minimum de seturi de slovenul Aljaz Bedene (61 ATP), după un bublu 6-3.

"Mașinăria" Djokovic s-a reglat după doar două meciuri. Victorie spectaculoasă la Cincinnati

Germanul Jan Lennard Struff (34 ATP) l-a învins în 3 seturi pe belgianul David Goffin (10 ATP). Neamțul a câștigat primul set cu 6-4, dar Goffin s-a impus în manșa secundă cu 6-3, trimițând meciul în setul decisiv. Acolo, după un schimb de break-uri în debut s-a mers cu serviciul până la 5-4 pentru Struff, când acesta a reușit un break alb și s-a calificat în sferturi.
Celălalt meci din optimi care a avut nevoie de set decisiv a fost cel dintre Karen Khachanov (16 ATP) și Roberto Bautista-Agut (12 ATP). Rusul a câștigat primul set cu 6-4, dar apoi spaniolul a preluat frâiele jocului și a câștigat următoarele 2 seturi, scor 6-3, respectiv, 6-2.
Uriașul Reilly Opelka (39 ATP) a trecut de italianul Matteo Berrettini (8ATP) în 2 seturi. În primul set, americanul a făcut un break în game-ul 8, iar apoi a servit impecabil închizând manșa cu 6-3. În setul 2, niciun jucător nu a avut vreo șansă de break și s-a ajuns în tie-break, acolo unde tot americanul a avut câștig de cauză, impunându-se cu 7-4.
Andy Murray - Milos Raonic, duel în optimile Western & Southern Open

Andy Murray nu i-a rezistat lui Milos Raonic

Meciul dintre Andy Murray (134 ATP) și Milos Raonic (30 ATP) a fost fără istoric. După ce a provocat o surpriză în turul precedent, când a trecut de Alexander Zverev, scoțianul nu i-a făcut față și lui Raonic, care s-a impus în 2 seturi identice, scor 6-2.
Cel mai scurt meci din faza optimilor a fost cel dintre Filip Krajnovic (32 ATP) și Marton Fucsovics (84 ATP). Sârbul s-a impus clar, scor 6-2/6-1, după doar o oră și 5 minute de joc.
În fine, meciul dintre John Isner (21 ATP) și Stefanos Tsitsipas (6 ATP) a avut nevoie de 2 tie-break-uri. Niciunul dintre cei doi jucători nu a reușit să câștige pe seviciul adversarului, dar grecul a fost mai inspirat în fiecare dintre tie-break-uri, pe care le-a câștigat cu 7-2, respectiv 7-4.
Astăzi vor avea loc, în direct la Eurosport, meciurile din sferturile de finală, după cum urmează:
  • ora 20:00 D.Medvedeev-R.Bautista-Agut
  • ora 21:30 N.Djokovic-J.L.Struff
  • ora 00:00 R.Opelka-S.Tsitsipas
  • ora 02:00 M.Raonic-F.Krajnovic