Cu serviciu șubred și un gât înțepenit, Djokovic a revenit cu victorie în ATP. “Un test excelent!”

Cezara Paraschiv

Actualizat 25/08/2020 la 10:29 GMT+3

Novak Djokovic a obținut o victorie în minimum de seturi în fața lui Ricardas Berankis, la Western & Southern Open, în ciuda faptului că jocul său a arătat ruginit, serviciul dându-I mari bătăi de cap în primul meci oficial pe care l-a jucat după șase luni.

ATP Cincinnati: Novak Djokovic, după victoria în fața lituanianului Ricardas Berankis

Neînvins în cele 18 meciuri disputate în primele luni ale anului, până în momentul în care tenisul a intrat în pauză forțată, Novak Djokovic a etalat un joc vizibil șubrezit la debutul său în turneul Masters 1000 "de la Cincinnati", mutat în acest an de organizatori la New York, din cauza crizei coronavirusului. Pe o suprafață extrem de iute, sârbul nu s-a prezentat în cea mai bună formă fizică, având încă gâtul înțepenit – motiv pentru care s-a și retras din proba de dublu și a fost nevoit să cheme preparatorul fizic în timpul meciului cu Berankis. Campionul de la Australian Open a trebuit să lupte din greu, serviciul său fiind nesigur și inconstant: doar în primul set, Djokovic a comis cinci duble greșeli, nereușind sămențină procentajul primului serviciu decât la 53%.

Berankis l-a condus în ambele seturi pe Djokovic

Pornit din calificări și având trei meciuri în plus disputate pe terenurile din New York, lituanianul de pe locul 72 ATP a reușit primul break în ambele seturi, însă Djokovic a recuperat de fiecare dată, chiar dacă jocul în forță al adversarului său l-a împins de multe ori cu metri buni înapoia liniei de fund a terenului, forțându-l pe sârb să abandoneze ofensiva și să se apere, cum nu i se întâmplă prea des.
Ricardas Berankis a câștigat mai întâi pe serviciul sârbului în game-ul șapte al primului set, însă Djokovic a răspuns cu re-break și și-a adjudecat manșa în tie-break, cu 7-2.
Lituanianul nu a reușit să câștige nici setul secund, deși a luat de două ori avantaj de două game-uri (2-0 și 4-2). După ce și-a pierdut serviciul la zero în game-ul cu numărul șase, Djokovic a declanșat ofensiva și a părut că, în sfârșit, își găsește cadența, câștigând toate game-urile până la finalul meciului, nemaicedând decât două puncte pe lansare.

Djokovic, reținut în declarații

În acest moment, Novak Djokovic este marele favorit al dublei Western & Southern Open - US Open, în condițiile în care Rafael Nadal și Roger Federer absentează, iar sârbul nu a pierdut încă vreun meci oficial în 2020.
"Este minunat să revii. A fost un test excelent pentru mine, a fost un joc deschis oricărui rezultat", a declarat Djokovic, care a fost dominat în multe dintre schimburile lungi de mingi, și-a pierdut serviciul de trei ori și a fost depășit la numărul total de lovituri câștigătoare în partidă, 22 – 17.
Chiar dacă nivelul jocului a înclinat balanța în multe momente în favoarea lui Berankis, lituanianul a picat clar testul jocului sub presiune, în momentele-cheie. Numărul 72 mondial a început tie-break-ul primului set cu trei lovituri de rutină de la linia de fund a terenului îngropate în fileu, apoi a comis duble greșeli în momente psihologice – prăbușindu-și jocul, asta deși, de partea cealaltă a fileului, Djokovic a dat până și mingea de perete de frustrare.
Liderul mondial și-a dominat mental adversarul în finalurile de set, reușind astfel să evite soarta altor favoriți ai tabloului, eliminați deja din competiție (Dominic Thiem #2, Alexander Zverev #5, Diego Schwartzman #9, Andrey Rublev #10, Denis Shapovalov #12, Grigor Dimitrov #14 și Felix Auger Aliassime #15).
"Nu am servit la cel mai înalt nivel", a transmis Djokovic, care a forțat și pe prima, și pe a doua minge, asumându-și numărul mare de duble greșeli. Sârbul a mai spus, fără a da detalii, că fizic "nu sunt acolo unde mi-aș dori".
În optimile de finală, Novak Djokovic va încerca să obțină a 20-a sa victorie în sezon, împotriva americanului Tennys Sandgren, cel care a avut nu mai puțin de șapte mingi de meci în fața elvețianului Roger Federer, la Australian Open, la începutul acestui an.