Melbourne Summer Series | Halep și Gavrilova s-au calificat în sferturile de finală

Ion Alexandru

Actualizat 03/02/2021 la 10:54 GMT+2

Turneele de încălzire pentru Australian Open au început la Melbourne.

Simona Halep

Gabriela Dabrowski/Bethanie Mattek-Sands - Simona Halep/Daria Gavrilova 6-7, 6-2, 2-10

Simona Halep și Daria Gavrilova au câștigat primul set în fața lui Dabrowski și Mattek-Sands în proba de dublu de la Gippsland Trophy cu 7-6, în tiebreak, după ce au fost conduse cu 5-2.
Al doilea set a fost însă dominat de Dabrowski și Mattek-Sands, care au câștigat fără probleme, 6-2, pentru a trimite partida în tiebreak-ul decisiv, cel care a fost câștigat categoric de Halep și Gavrilova pentru a merge mai departe în sferturile de finală ale competiției.
Halep este deja la al doilea meci al zilei după victoria impresionantă împotriva Laurei Siegemund în optimile de finală. Halep va juca în sferturi cu Ekaterina Alexandrova.

Meciul începutului de an a fost câștigat de Irina Begu

Irina Begu (numărul 79 WTA) trăiește periculos la Melbourne, dar reușește să lege victoriile. În fiecare dintre cele 3 tururi de până acum, Begu a pierdut primul set și a revenit cu o evoluție eficientă.
Begu s-a impus dramatic în fața fostei semifinaliste de la Australian Open (a pierdut în 2016 cu Kerber), Johanna Konta (numărul 14 WTA). Născută în Australia, dar reprezentantă a Marii Britanii, Konta a condus cu 1-0 la seturi și a avut 2 mingi de meci în tiebreakul seturul secund.
Begu a jucat cel mai bun tenis al ei în momentele cheie ale partidei de la Gippsland Trophy și a revenit ca prin minune. 12-10 a fost scorul cu care Begu s-a impus în setul 2, care a durat o oră și 27 de minute.

Sorana Cîrstea, calificare lejeră la Grampians Trophy

Sorana Cîrstea a avut parte de un debut perfect în Australia, la Grampians Trophy. Românca s-a calificat fără probleme în fața Oksanei Kalashinkova, 6-1, 6-1 și merge astfel în optimile de finală, acolo unde o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic, locul 12 mondial.

Ashleigh Barty - Ana Bogdan 6-3, 6-3

Primul set a fost unul echilibrat la început, însă după ce a făcut 3-2 Ana Bogdan nu a mai reușit să câștige niciun game iar australianca Ashleigh Barty a preluat controlul partidei și a câștigat primul set în duelul de la Melbourne.
Ulterior, restul meciului a fost controlat mult mai autoritar de liderul mondial iar în cele din urmă Barty s-a impus cu 6-2 și a câștigat partida în doar două seturi.

Simona Halep și Daria Gavrilova merg mai departe

Simona Halep și Daria Gavrilova au trecut de Barbora Strycova și Belinda Bencic într-o victorie clară, în două seturi, 6-2, 6-2 la Gippsland Trophy.
Halep continuă așadar seria victoriilor din 2021. Campioana de la Wimbledon a învins-o pe Ashleigh Barty într-un meci demonstrativ la Adeilaide pentru ca apoi să se impună și la Gippsland Trophy la simplu împotriva Anastasiei Potapova.

Aliaksandra Sasnovich - Irina Begu 7-5, 4-6, 4-6

Irina Begu a pierdut primul set (5-7) împotriva jucătoarei din Serbia, Aliaksandra Sasnovich, însă româncă a revenit și s-a impus în al doilea set cu 6-4 pentru a împinge partida în decisiv.
Setul al treilea a fost unul echilibrat dar românca a reușit break-ul pe final, preluând conducerea cu 5-4. După un game în care Sasnovich a fost aproape să revină, Begu a rezolvat partida printr-un as și va juca în turul trei al competiției cu britanica Johanna Konta.
  • Ana Bogdan, locul 93 WTA, va evolua astăzi nu înainte de ora 09.30, cu liderul mondial Ashleigh Barty, în turul al doilea al turneului de categorie WTA 500 Yarra Valley Classic.
  • După ce luni a trecut de Anastasia Potapova şi s-a calificat în optimi, la Gippsland Trophy, Simona Halep va debuta, marţi, în proba de dublu, în echipă cu australianca Daria Gavrilova. Ele vor da piept cu perechea Belinda Bencic/Barbora Strycova (Elveţia/Cehia), în meciul al patrulea de pe terenul 13

Monica Niculescu și Patricia Țig, victorie clară la dublu

Patricia Țig și Monica Niculescu au fost eliminate la Gippsland Trophy însă cele două românce s-au impus în prima lor partidă la dublu în două seturi (6-3, 6-3) în fața duo-ului Elise Mertens/Andreja Klepac.

Irina Begu, victorie în trei seturi cu Saisai Zheng

UPDATE. Irina Begu s-a impus în fața lui Saisai Zheng (42 WTA) cu 3-6, 7-5, 6-4 și merge mai departe la Gippsland Trophy.
Patricia Țig nu a reușit un debut fericit în 2021. După un final spectaculos de an 2020, Țig (numărul 56 WTA) a pierdut în două seturi în fața unguroaicei Timea Babos, la Gippsland Trophy.
Țig a jucat foarte bine în primul set, care a durat 68 de minute. Babos (numărul 115 WTA) s-a impus cu 7-5 în tiebreak. Setul secund a început cu două breakuri reușit de sportiva maghiară, iar Patricia nu a mai putut revenit în meci. S-a terminat 7-6, 6-3 pentru Babos, care va juca în turul secund împotriva favoritei 12, Caroline Garcia.
Ana Bogdan a fost repartizată de WTA la Yara Valley Classic. Jucătoarea din Sinaia a avut un meci mai ușor în primul tur. Ana Bogdan (numărul 93 WTA) a trecut în două seturi identice, 6-2, 6-2, de rusoaica de 19 ani Kamilla Rakhimova (numărul 156 WTA). Partida a durat doar 80 de minute. Ana a servit foarte bine și s-a concentrat perfect în momentele cheie, a salvat 4 din cele 5 minge de break de care a beneficiat adversara din Rusia.

Ana Bogdan - Ashleigh Barty în turul 2

Ana Bogdan va juca împotriva numărului 1 mondial, Ashleigh Barty. Favorita gazdelor a fost învinsă vineri de către Simona Halep în primul meci din 2021, în cadrul demonstrativului de la Adelaide.

Halep, execuție fabuloasă în fața lui Barty. Tweener de excepție pentru româncă

Barty nu a mai jucat un meci oficial din 28 februarie 2020, când a fost învinsă la Doha de Kvitova. Partida Bogdan - Barty va fi luni dimineață/

Buzărnescu, înfrângere rapidă

Mihaela Buzărnescu a pierdut în doar o oră și 4 minute la Gippsland Trophy. Buzărnescu (numărul 137 WTA) n-a avut nici o șansă în fața rusoaicei Daria Kasatkina (numărul 71 WTA). Partida s-a termnat 6-1, 6-1 în favoarea jucătoarei care acum 2 ani a urcat până pe locul 10 în lume. Din păcate, Miki a ratat șansa de a rămâne la Melbourne. după ce a fost eliminată în finala calificărilor pentru Australian Open de Osuigwe, după un meci dramatic.