Miami, "sabie cu două tăișuri" pentru Halep: "Nu am putut să mă mișc. Dureri pe care nu le-am întâlnit niciodată"

Maria Olteanu

Publicat 10/04/2024 la 22:32 GMT+3

Simona Halep a revenit pe terenul de tenis după un an și jumătate, perioadă în care a fost suspendată pentru dopaj. Chiar dacă turneul de la Miami i-a adus multă bucurie sportivei noastre, aceasta a povestit despre chinul fizic pe care l-a trăit după meciul cu Paul Badosa și durerile pe care nu le-a mai întâlnit niciodată în cariera ei.

Rezumatul primului meci jucat de Simona Halep după suspendare, la Miami, cu Badosa

Simona Halep a revenit pe teren la Miami, după o pauză de un an și 7 luni, și a simțit pe propria piele cât de greu e să joci după o perioadă atât de îndelungată. Românca a făcut un prim set perfect cu Paula Badosa, dar apoi lipsa de ritm și-a spus cuvântul și a cedat în 3 seturi.
Halep a acuzat probleme medicale la umăr, înainte de setul decisiv, iar acum a povestit prin ce a trecut după acel meci de la Miami Open.
Chiar dacă a fost extrem de bucuroasă că a avut șansa să revină în circuit și să joace după o pauză atât de lungă, Simo a povestit cât de greu i-a fost după acel meci și cât de mult s-a resimțit la capătul unei partide extrem de intense, care a durat aproape două ore.
"Am avut 4 zile în care nu am putut să mă mișc. Niște dureri musculare pe care nu le-am mai întâlnit niciodată înainte. Dar a fost normal. Primele zile după un meci de după aproape doi ani, este greu. Am simțit meciul cu vârf și îndesat", a povestit Simona Halep, la Digisport.

SIMONA HALEP, EMOȚIONATĂ ÎNAINTE DE DEBUTUL PE ZGURĂ, LA OEIRAS

Simona Halep va juca în turneul WTA 125 de la Oeiras (Portugalia) în perioada 15-21 aprilie, acesta fiind primul turneu pe zgură după revenirea pe teren a campioanei noastre.
Acum, înaintea debutului de la Oeiras, Simo a oferit un interviu în care a dezvăluit că abia așteaptă să evolueze pe această suprafață.
"Săptămâna viitoare o să am primul meci pe zgură și sunt extrem de nerăbdătoare și sunt și foarte emoționată, în același timp. Nu știu ce va fi și cum va fi...
Nu am nimic de pierdut, nimic de demonstrat și vreau doar să mă bucur de tenis și să revin acolo unde am mai fost", a declarat Simona Halep, la Digi Sport.
Având în vedere valoarea lui Halep și forma arătată în primul set de la Miami, Simo poate avea speranțe că va avansa în competiție și că se va pregăti cât mai bine pentru competiția de la Madrid, unde a primit wild-card încă de acum câteva zile.