Simona Halep a făcut un meci mare în fața Paulei Badosa, pe care a învins-o fără drept de apel în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. A doua jucătoare a lumii nu a avut replică în fața româncei, care s-a impus cu 6-3, 6-1, la capătul a numai o oră și 14 minute de joc.
Astfel, după eliminarea principalei favorite, Simona Halep este cotată cu șanse tot mai mari de a câștiga pentru a 3-a oară în carieră la Caja Magica. Fostul lider WTA a spus că nu se gândește însă la asta, ci are ca obiectiv să devină mai puternică cu fiecare meci pe care îl dispută.
Următoarea provocare pentru Halep va fi Cori Gauff, marea speranță a tenisului american. Jucătoarea care a împlinit de curând 18 ani a trecut în turul secund de Yulia Putintseva, scor 6-1, 2-6, 6-4. În primul tur, Gauff cedase doar două game-uri în fața Karolinei Schmiedlova (6-0, 6-2).
Roland Garros
Ora de start a meciului Simona Halep - Nastasja Schunk în primul tur la Roland Garros 2022
ACUM 8 ORE

Simona Halep și Cori Gauff s-au mai întâlnit de două ori până acum în carieră, iar de fiecare dată sportiva noastră s-a impus fără probleme. Prima dată se întâmpla în 2019, la Wimbledon, când românca a câștigat în optimi cu un dublu 6-3. A doua oară a fost acum puțin timp, la Indian Wells, când Halep s-a impus tot în două seturi, 6-3, 6-4.
Astfel, Simona are un avantaj moral în fața tinerei americance și e favorită și de această dată, mai ales că va fi prima întâlnire pe zgură între cele două jucătoare, o suprafață care-i convine mult mai mult sportivei noastre.
Cori Gauff nu a avut un start de an strălucit. În Australia, a făcut semifinale la Adelaide, dar apoi a pierdut în turul doi la Australian Open. La Dubai s-a oprit în primul tur, iar la Doha a avansat până în sferturile de finală, iar la Indian Wells și Miami a avansat doar două, respectiv 3 tururi. Gauff și-a început sezonul de zgură la Stuttgart, unde a pierdut în prima rundă în fața Dariei Kasatkina.
Ora de start a meciului dintre Simona Halep și Cori Gauff va fi anunțată de organizatori în cursul zilei de mâine.
Mouratoglou a dezvăluit ce rol are în echipa Simonei Halep, înainte de RG: "Nu sunt Dumnezeu!"