Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid după ce a trecut în turul secund de Saisai Zheng, ocupanta locului 57 WTA. Campioana noastră s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute de joc. Pentru un loc în sferturi, Simona se va duela cu Elise Mertens (16 WTA şi cap de serie numărul 13).
În primul tur, a treia jucătoare a lumii a trecut de Sara Sorribes Tormo tot în minimum de seturi, 6-0, 7-5. Campioana noastră a câștigat turneul de la Caja Magica la edițiile din 2016 și 2017, în timp ce în 2014 și 2019 a ajuns până în finală, fiind acolo învinsă de Maria Sharapova, respectiv Kiki Bertens.

Ce spune Simona Halep înaintea duelului de la Madrid cu Elise Mertens

Lovitura anului: Emma Răducanu este sfătuită să-l ia ca antrenor pe Darren Cahill
ACUM 20 ORE
"Pe Mertens am întâlnit-o deja de câteva ori, știu cum joacă. Va fi dificil pentru că mereu intră în teren, stă pe linia de fund și îi place să lovească tare mingile, dar o știu bine. Am încredere înaintea acestui meci. Va fi un alt meci într-o nouă zi, am șansa mea și voi lupta fără doar și poate pentru ea", a spus Simona Halep la conferința de presă de după meciul cu Saisai Zheng, potrivit site-ului oficial al WTA.
Până acum, Simona Halep (locul 3 WTA) și Elise Mertens (locul 16 WTA) s-au întâlnit de patru ori, scorul fiindu-i favorabil sportivei române, cu 4-1:
  • 2020, Praga: 6-2, 7-5 pentru Halep
  • 2020, Australian Open: 6-4, 6-4 pentru Halep
  • 2019, Doha: 3-6, 6-4, 6-3 pentru Mertens
  • 2018, Roland Garros: 6-2, 6-1 pentru Halep
  • 2018, Madrid: 6-0, 6-3 pentru Halep.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
23/09/2021 LA 13:20
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul
22/09/2021 LA 20:40