Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la turneul de la Madrid după ce a învins-o în runda inaugurală pe Sara Sorribes Tormo (46 WTA), scor 6-0, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 24 de minute de joc. În acest condiții, dintre cele patru jucătoare pe care România le avea pe tabloul principal la Caja Magica, doar Simona Halep avansează în runda secundă, acolo unde o va întâlni pe chinezoaica Saisai Zheng, ocupantă a locului 57 WTA.
Sportiva noastră a avut parte de un prim set excelent în meciul de debut la Madrid, în care adversara a și greșit foarte mult. În manșa inaugurală, românca a servit mai bine și a greșit mai puțin, însă în setul secund a apărut și graba, motiv pentru care nivelul jocului a scăzut. De asemenea, Simo s-a relaxat puțin în setul 2, iar adversara a căutat să profite. De la 5-1 pentru Simona, iberica a revenit și a făcut 5-5, dar nu a mai avut apoi puterea să câștige vreun game.

Ce scrie WTA despre victoria obținută de Simona Halep în turul 1 la Madrid

Cât câștigă în prezent Emma Răducanu din contractele cu Nike și Wilson și ce oferte are pe masă
ACUM 12 ORE
WTA scrie că "Simona Halep a supraviețuit revenirii din setul secund a ibericei Sara Soribbes Tormo, iar că rezistența i-a fost răsplătită" după ce tenismena noastră a câștigat cu 6-0 primul set, dar a fost serios provocată în setul secund, pe care l-a câștigat cu 7-5.
"Aflată în căutarea celui de-al 10-lea turneu câștigat pe zgură, Simona Halep supraviețuit revenirii adversarei de la 5-1 la 5-5 și și-a îmbunătățit record la 26 victorii și 7 înfrângerii la Madrid", notează WTA. "Românca a convertit 7 din cele 13 mingi de break avute pe drumul către cea de-a doua victorie cu Sara Sorribes Tormo, după succesul de anul trecut de la Roland Garros", se mai arată pe site-ul WTA.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Simona Halep, dezvăluiri despre relația pe care o are cu Emma Răducanu: "Ne-am întâlnit, mi-a scris"
IERI LA 21:17
Simona Halep, la egalitate cu Emma Răducanu! Americanii au publicat "clasamentul adevărului"