Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la turneul de la Madrid după ce a învins-o în runda inaugurală pe Sara Sorribes Tormo (46 WTA), scor 6-0, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 24 de minute de joc. În acest condiții, dintre cele patru jucătoare pe care România le avea pe tabloul principal la Caja Magica, doar Simona Halep avansează în runda secundă.
Sportiva noastră a avut parte de un prim set excelent, în care adversara a și greșit foarte mult. În manșa inaugurală, românca a servit mai bine și a greșit mai puțin, însă în setul secund a apărut și graba, motiv pentru care nivelul jocului a scăzut. De asemenea, Simo s-a relaxat puțin în setul 2, iar adversara a căutat să profite. De la 5-1 pentru Simona, iberica a revenit și a făcut 5-5, dar nu a mai avut apoi puterea să câștige vreun game.

Ce a spus Simona Halep după calificarea în turul 2 la Madrid

Lovitura anului: Emma Răducanu este sfătuită să-l ia ca antrenor pe Darren Cahill
IERI LA 06:40
"A fost un meci bun, nu am fost foarte concentrată în setul secund, când ea a revenit și a jucat mai bine. Este extrordinar să fiu aici, mai ales că sunt și spectatori în tribune", a spus Simona la interviul de după meci. "Iubesc turneul de la Madrid, dar n-am un obiectiv cert, mă concentrez pe fiecare partidă în parte", a adăugat campioana noastră.
În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe câștigătoarea întâlnirii dintre Saisai Zheng și Magda Linette. Dublă campioană de Grand Slam, Simona Halep a câștigat de două ori titlul la Madrid, în 2016 și 2017. Anul trecut, turneul din capitala Spaniei nu a avut loc din cauza pandemiei de coronavirus.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
23/09/2021 LA 13:20
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul
22/09/2021 LA 20:40