Jaqueline Cristian, misiune imposibilă în fața "balaurului" Collins, la Madrid? Seria incredibilă a americancei

Dani Morar

Actualizat 28/04/2024 la 14:55 GMT+3

Jaqueline Cristian joacă astăzi împotriva jucătoarei momentului în circuitul WTA, Danielle Collins. Cele două se întâlnesc nu mai devreme de ora 18:40 pentru un loc în optimile Madrid Open.

Jaqueline Cristian, Transylvania Open

Credit imagine: Twitter

Jaqueline Cristian a ajuns în turul 3 la Madrid Open după ce le-a învins rând pe rând pe Magdalena French și Barbora Krejcikova, pe cehă învingând-o cu 2-6, 6-0, 6-2.
Pentru un loc în optimile competiției, românca o va înfrunta pe jucătoarea momentului în circuitul WTA, Danielle Collins. Americanca are două titluri consecutive, la Miami și Charleston.
În turul 2 la Madrid, Collins a câștigat un adevărat meci maraton, încheiat la ora 2:00 noaptea. Danielle a trecut de Olga Danilovic după ce a pierdut primul set cu 4-6, dar a revenit extraordinar. S-a încheiat 4-6, 6-4, 7-6 în favoarea numărului 15 WTA, care va da astăzi peste singura româncă rămasă în competiție.
Jaqueline Cristian și Danielle Collins se află la primul duel direct, iar partida va începe nu mai devreme de ora 18:40.
Cristian a câștigat un total de 14 titluri ITF, iar eca mai bună perfomanță de anul acesta a venit la Winer Open, unde a atins faza sferturilor de finală. De asemenea, a ajuns în sferturi și la Charleston, unde a fost învinsă de Daria Kasatkina.

Daniele Collins a ajuns la 14 victorii consecutive în circuitul WTA, cea mai lungă serie din cariera sa. În ciuda formei extraordinare pe care o traversează, americanca e decisă să se retragă la finalul acestui sezon. Meciul dintre Jaqueline Cristian și Daniele Collins, care se va disputa duminică, va fi primul duel direct dintre cele două.
  • Pera în primul tur la Miami, 3-6, 6-1, 6-1
  • Potapova în turul 2 la Miami, 6-2, 6-2
  • Avanesyan în turul 3 la Miami, 6-1, 6-2
  • Cirstea în turul 4 la Miami, 6-3, 6-2
  • Garcia în sferturile de finală la Miami, 6-3, 6-2
  • Alexandrova în semifinale la Miami, 6-3, 6-2
  • Rybakina în finală la Miami, 7-5, 6-3
  • Badosa în primul tur la Cahrleston, 6-1, 6-4