"Nole, merită Alcaraz să termine 2022 pe 1 ATP?". Răspunsul categoric al lui Djokovic

Actualizat 04/11/2022 la 11:07 GMT+2

Novak Djokovic e impresionat de Carlos Alcaraz și consideră că tânărul iberic merită pe deplin să termine 2022 pe primul loc în clasamentul ATP.

Novak Djokovic & Carlos Alcaraz

La Paris, acolo unde e calificat în sferturile de finală, Djokovic a fost întrebat în cadrul unei conferințe de presă despre ce se întâmplă în vârful ierarhiei ATP. Nole nu a putut să mai lupte pentru locul 1 în clasament, neavând posibilitatea să participe la Australian Open și US Open, astfel că Alcaraz va termina aproape sigur sezonul în fotoliul de lider.
Carlitos a beneficiat de eliminarea prematură a lui Nadal la Paris - principalul urmăritor în cursa pentru locul 1 la final de 2022 -, iar acum doar un lucru ieșit din comun îl mai poate detrona, în contextul în care și el s-a calificat în sferturi, la turneul din capitala Franței.
Djokovic a vorbit la superlativ de liderul noii generații și consideră că acesta merită pe deplin locul ocupat în clasament. Mai mult, Nole a identificat și marele atu al ibericului: Juan Carlos Ferrero, antrenorul său, care a știut să îl țină cu picioarele pe pământ și să îl determine să lucreze în permanență pentru a se perfecționa.
"Carlos a avut un an fantastic. Merită din plin să fie pe acea poziție. Rezultatele pe care le-a avut l-au dus acolo și performanțele se reflectă mereu în poziția pe care o ocupi în clasament. Să câștigi un Grand Slam la 19 ani e impresionant, a arătat mereu maturitate și multă energie. Are un antrenor grozav în persoana lui Juan Carlos Ferrero. Acesta a fost numărul unu mondial, a câștigat un turneu de Grand Slam, a știut ce să îi spună lui Alcaraz. E o combinație perfectă pentru un tânăr, și datorită antrenorului a reușit să facă față atât de bine presiunii. Sunt convins că acest sezon a fost doar începutul unei cariere de excepție, simt că îi e foarte foame de succese", a spus Djokovic, conform tennisworldusa.org.

Va face Alcaraz față presiunii în 2023?

2022 a fost un an perfect pentru Alcaraz. A câștigat la Rio, pentru ca apoi să ajungă în semifinale la Indian Wells și să câștige la Miami (primul său turneu din seria Masters a însemnat și recordul de precocitate în competiție). Istoria s-a repetat la Madrid, unde i-a învins pe rând pe primii 3 capi de serie (Nadal, Djokovic și Zverev) pentru o altă performanță istorică.
După prestații mai puțin convingătoare la Roland Garros și Wimbledon, Alcaraz a revenit în prim plan cu finale la Hamburg și Umag, pentru ca apoi să devină cel mai tânăr jucător din istorie care devine numărul 1 mondial, după succesul de la US Open.
Alcaraz va avea în consecință foarte multe puncte de apărat în 2023, iar Djokovic e foarte curios să vadă dacă ibericul va face față presiunii.
"Sunt foarte curios să îl văd sezonul viitor, pentru că acum va avea multe puncte de apărat. Când nu ai obținut încă mari rezultate, nu ai o presiune foarte mare. Dar, odată ce vin trofeele și rezultatele mari, se schimbă ceva în plan mental. Toți vor să te învingă, iar presiunea crește foarte mult. Sunt nerăbdător să văd cum o va gestiona", a mai spus Nole.
Sferturile de la Paris (de la 15:00, pe Eurosport 2):
  • Tiafoe - Auger-Aliassime
  • Alcaraz - Rune
  • Djokovic - Musetti
  • Tsitsipas - Paul
Turneul ATP Masters de la Paris se vede în săptămâna 31 octombrie - 6 noiembrie 2022 în direct pe Eurosport 2, dar și pe aplicația Eurosport, care poate fi descărcată din App Store sau Magazin Play.