Novak Djokovic, replică genială când a fost întrebat ce sfat i-ar da lui Holger Rune! Nole, elogii pentru danez

Nicu Savin

Publicat 17/05/2023 la 18:49 GMT+3

Novak Djokovic s-a oprit în sferturile de finală ale turneului Masters de la Roma, fiind învins în 3 seturi de Holger Rune. La conferința de presă de după meci, sârbul s-a plâns de condițiile de la Foro Italico, dar a recunoscut că adversarul său a fost mult mai puternic și a meritat victoria.

Așa l-a învins Holger Rune pe Novak Djokovic, în sferturile turneului de la Roma! Ultimele puncte

Novak Djokovic - Holger Rune a fost un meci cu de toate. Lovituri de calitate, nervi din partea ambilor jucători și o întrerupere cauzată de ploaie au fost ingredientele uei partide pe care danezul a câștigat-o cu 6-2, 4-6, 6-2.
Djokovic a fost de nerecunoscut în primul set, dar a fost nevoie de doar câteva momente bune în cel de-al doilea pentru a-l destabiliza pe danez. La reluarea partidei, după pauza generată de ploaie, Djokovic a câștigat setul secund și a trimis meciul în decisiv, dar acolo a început dezastruos (Rune s-a distanțat la 4-0) și nu a mai putut reveni.
picture

Djokovic s-a enervat în setul 3 al meciului cu Rune! "Ce-i cu toată drama? Joci teatru sau ce?"

Novak Djokovic, cuvinte mari despre Holger Rune, după ce danezul l-a învins la Roma

La conferința de presă de după meci, Djokovic a pus evoluția sa mai puțin reușită pe seama condițiilor lente de la Roma. Totuși, sârbul nu i-a luat din merite învingătorului, spund despre el că este un jucător complet și a meritat victoria din plin.
"Zilele acestea au fost condiții mai lente. Cred că este probabil cel mai rece și mai umed turneu pe care l-am jucat vreodată aici, la Roma. Chiar nu-mi amintesc să fi plouat atâtea zile la rând. Evident, în astfel de condiții, este foarte greu să lovești mingea așa cum își dorești. El este foarte, foarte rapid și are o mare răbdare. E un jucător foarte talentat, dinamic și complet. Azi a fost mai bun. A jucat prea bine în cea mai mare parte a jocului. Am început prost setul al treilea și acolo s-a decis meciul. Și-a controlat nervii și a meritat să câștige", a spus Djokovic.
Rugat să-i spună ce sfat i-ar putea da lui Rune, Nole a avut o replică savuroasă: "O să-i cer un sfat probabil! M-a bătut de două ori, așa că nu am niciun sfat pentru el. Se descurcă foarte bine".
Succesul de azi a fost al doilea consecutiv obținut de Rune contra lui Djokovic, după cel din finala Mastersului de la Paris din 2022. Pentru un loc în finala de la Foro Italico, danezul se va duela cu învingătorul partidei Casper Ruud - Francisco Cerundolo.
Pentru Djokovic, acest eșec poate avea urmări severe în perspectiva Grand Slam-ului de la Roland Garros. Dacă Daniil Medvedev va câștiga la Roma îl va depăși pe sârb în ierarhia ATP și Nole va fi cap de serie 3 la Paris, ceea ce înseamnă că ar putea fi pe aceeași parte de tablou cu Carlos Alcaraz.
picture

"E o glumă absolută!". Rune s-a dezlănţuit împotriva arbitrului, în meciul cu Djokovic

Turneul ATP Masters 1000 de la Roma se desfășoară în perioada 10-21 mai, în direct pe Eurosport 2 și pe aplicația Eurosport.