​Irina Begu, ocupanta locului 45 WTA, a obținut luni calificarea în optimile turneului de la Palermo, competiție care face parte din categoria WTA 250. Sportiva noastră a avut parte de un test dificil cu iberica Marina Bassols (211 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-3. Duelul a durat două ore și 27 de minute de joc.
Sportiva din Spania venea după o victorie fabuloasă, care va rămâne fără doar și poate în istoria tenisului. În urmă cu doar o săptămână, la turneul organizat la Budapesta, iberica a revenit de la 0-6, 0-5 (0-30) și a învins-o pe Yuliya Hatouka. Pentru un loc în sferturile de finală, Irina Begu se va confrunta cu franțuzoaica Oceane Dodin (77 WTA). Cele două s-au mai întâlnit de două ori și și-au împărțit victoriile.

Dacă Irina Begu s-a calificat în sferturi, Ana Bogdan a fost din păcate eliminată. Bogdan a fost învinsă de iberica Sara Sorribes Tormo, numărul 41 mondial şi favorită 4, scor 2-6, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 33 de minute de joc și care a fost marcat de un scandal uriaș.
Ana Bogdan a fost protagonista unui scandal fără precedent la Palermo. Ea s-a revoltat în momentul în care a fost penalizată cu nu mai puțin de 6 puncte în meciul cu Sara Sorribes Tormo, pentru că a petrecut mult prea mult timp la vestiare, peste 10 minute, atât cât se prevede în regulament. Sportiva din Sinaia s-a simțit nedreptățită și a făcut scandal înainte de începerea setului al treilea.
Palermo Ladies Open
Irina Begu, reacție emoționantă după a cincea finală de simplu câștigată! "Palermo e un loc special"
25/07/2022 LA 04:46
Irina Begu, campioană la Palermo! Românca a câștigat clar finala cu Lucia Bronzetti
24/07/2022 LA 12:56