Roger Federer – Daniel Evans, 7-6(8), 3-6, 7-5 la Doha! FedEx, victorie la primul meci din 2021

Actualizat 10/03/2021 la 20:21 GMT+2

Roger Federer a revenit azi cu succes în competiții, după 405 zile de pauză și două intervenții chirurgicale la genunchi. Primul adversar al lui FedEx a fost Daniel Evans, ocupant al locului 28 ATP, pe care l-a învins în 3 seturi extrem de disputate.

Roger Federer

UPDATE / Roger Federer câștigă primul său meci din 2021, la aproape 14 luni distanță de la ultima partidă disputată în circuit, cu scorul de 7-6 (8), 3-6, 7-5. Maestrul elvețian (6 ATP, 39 de ani) s-a impus în fața britanicului Daniel Evans (28 ATP), la capătul unui meci care a durat două ore și 25 de minute de joc. În continuare, FedEx se va duela cu georgianul Nikoloz Basilashvili.
UPDATE / Daniel Evans își adjudecă setul al doilea și trimite meciul în decisiv! Britanicul a câștigat setul 2 după 41 de minute de joc, scor 6-3.
UPDATE / Roger Federer își adjudecă primul set la mare luptă, scot 7-6 (8), după 49 de minute de joc. Elvețianul a fost mai inspirat în momentele cheie din tie-break și a anulat fiecare șansă avută de adversar. Cei doi nu și-au pierdut serviciul în manșa inaugurală.
UPDATE / A început meciul de la Qatar Open cu Roger Federer la serviciu.
Turneul de la Doha marchează cel mai așteptat moment al începutului de sezon competițional 2021 în tenis: revenirea în circuit a elveţianului Roger Federer, care nu a mai jucat de peste un an, după eliminarea în penultimul act la Australian Open 2020. După 405 zile de pauză și două intervenții chirurgicale, campionul din Ţara Cantoanelor, în vârstă de 39 ani, îl va avea miercuri pe britanicul Daniel Evans (partida va începe în jurul orei 17:30).
Aflat pe locul 28 ATP, Daniel Evans l-a învins în runda inaugurală pe Jeremy Chardy, scor 6-4, 1-6, 6-2, după două ore și 16 minute de joc. De-a lungul timpului, Roger Federer și Daniel Evans s-au întâlnit de trei ori, iar de fiecare dată s-a impus elvețianul, fără ca britanicul să-și adjudece vreun set. Cei doi s-au întâlnit doar pe hard și iarbă și doar la turneele de Grand Slam:
  • 2019, US Open: 6-2, 6-2, 6-1 pentru Federer
  • 2019, Australian Open: 7-6(5), 7-6(3), 6-3 pentru Federer
  • 2016, Wimbledon: 6-4, 6-2, 6-2 pentru Federer

ROGER FEDERER REVINE ÎN CIRCUIT DUPĂ 13 LUNI DE PAUZĂ

Roger Federer a beneficiat de un prim tur liber la turneul din Doha, iar acum îl întâlnește pe britanicul Daniel Evans, care a trecut de Jeremy Chardy în turul inaugural. Apoi, în sferturile de finală, Roger poate da peste Borna Coric, în semifinale poate juca împotriva lui Shapovalov sau a lui Goffin, iar în finală l-ar putea întâlni pe Dominic Thiem sau pe campionul en-titre, Andrey Rublev.
Federer a cucerit titlul la Doha de trei ori: în 2005, 2006 și 2011. La ultima ediție, cea din 2020, rusul Andrey Rublev a câștigat marele trofeu. La ediția din acest an, Roger Federer este cap de serie numărul doi la Doha, principalul favorit fiind Dominic Thiem. Austriacul a declarat că este un mare fan al elvețianului și de abia așteaptă să-l vadă în acțiune la Doha.