Jelena Ostapenko, a 13-a jucătoare a lumii, a câștigat sâmbătă titlul la turneul de 500 de puncte de la Dubai. Letona, campioană în 2017 la Roland Garros, a învins-o în marea finală pe rusoaica Veronika Kudermetova, ocupanta locului 31 WTA, cu scorul de 6-0, 6-4, la capătul unui meci care a durat doar o oră și 6 minute de joc, iar înainte a trecut de campioana din 2015 și 2020, Simona Halep.
Azi, la turneul de 1000 de puncte de la Doha, sportiva din Letonia a obținut o nouă victorie foarte importantă în fața noii eleve a lui Darren Cahill, Amanda Anisimova. Ostapenko a învins-o pe americanca de pe locul 40 WTA în turul al doilea cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, la capătul unui meci de o oră și 38 de minute de joc, calificându-se astfel în optimile de finală ale turneului din Qatar.
Roland Garros
Simona Halep și-a aflat adversarele la Roland Garros! Cu cine joacă celelalte românce la Paris
19/05/2022 LA 14:51

Jelena Ostapenko, ON FIRE: victorii cu Halep și Anisimova, fosta și actuala elevă a lui Darren Cahill

Pentru Ostapenko urmează la Doha un duel de 5 stele, cu Barbora Krejcikova, campioana de anul trecut de la Roland Garros și favorita numărul 2 de pe tabloul de simplu de la Doha. După ce a cucerit titlul la Roland Garros în 2017, Jelena Ostapenko a avut parte de o perioadă foarte dificilă în circuit, însă iată că letona pare să-și fi revenit complet și e acum pe punctul de a redeveni o forță în tenisul mondial feminin.
Anul acesta, Ostapenko are la activ 10 victorii și 3 victorii, disputând deja 4 turnee, dintre care unul câștigat, chiar la Dubai. La turneul din Emiratele Arabe Unite, Ostapenko a eliminat 4 campioane de Grand Slam la rând (Kenin, Swiatek, Kvitova, Halep) și a revenit de la 0-1 la seturi în ultimele trei runde, cucerind titlul la Dubai - primul ei titlu pe teren dur din 2019.
Ruptură neașteptată în tenis! Darren Cahill a renunțat la colaborarea cu Amanda Anisimova
11/03/2022 LA 17:38
Qatar TotalEnergies Open
Jelena Ostapenko, "răpusă" la Doha de Anett Kontaveit! Seria de 9 victorii a letonei, încheiată
25/02/2022 LA 16:06