Rafa Nadal, imperial la Brisbane! A cedat doar 3 gameuri pentru al 225-lea sfert al carierei

Cristian Mihală

Publicat 04/01/2024 la 12:10 GMT+2

Rafa Nadal s-a calificat en-fanfare în sferturile turneului de la Brisbane, după 6-1, 6-2 cu australianul Kubler. Marele campion spaniol a fost din nou extrem de dominant, arătând un nivel remarcabil al jocului.

Rafael Nadal à Brisbane

Rafa Nadal abia a revenit în circuit după un an de pauză, dar jocul său e la un nivel uimitor. După 7-5, 6-1 cu Thiem, meci în care nu i-a oferit adversarului vreo şansă de break, Rafa a continuat să joace la un nivel neaşteptat de bun, după o asemenea perioadă de pauză, şi în optimea contra lui Kubler.
Partida şi-a consumat primul set repede, Rafa impunându-se cu 6-1. Nadal a fost din nou dominant cu serviciul (a servit 3 aşi, a câştigat 76% din punctele jucate cu primul serviciu şi 80% din cele în care a utilizat serviciul doi). Dar punctul meciului şi al începutului de an în tenisul mondial a fost reuşit de marele campion iberic pe serviciul advers, la 3-0. A fost punctul decisiv pentru dublu break, într-un game extrem de lung, în care australianul a salvat două mingi consecutive de break înainte de a ceda.

Nadal, şi mai agresiv în setul doi al disputei contre lui Kubler, de la Brisbane

Al doilea set s-a jucat după aceleaşi coordonate, cu menţiunea că a fostul număr unu mondial a fost şi mai agresiv, căutând să scurteze punctele şi să lovească decisiv.
Rafa a reuşit breakul din startul setului şi s-a desprins decisiv la 4-2. A închis meciul în stil de mare campion, cu un rever în cross, fără speranţe pentru adversar, după o oră şi 21 de minute.
4 şanse de break a avut Kubler pe serviciul lui Nadal, toate salvate de iberic. "Matadorul" a reuşit 20 de lovituri direct câştigătoare (13 în setul secund) şi a comis doar 7 neforţate.
Nadal are parte de un traseu neaşteptat de uşor la Brisbane. Dacă în prima rundă a avut parte de o încleştare grea, cu Thiem, în turul secund a scăpat de favoritul specialiştilor, Aslan Karatsev, care a abandonat înainte de decisivul cu Jason Kubler din cauza unei accidentări. În sferturi, experţii anticipau un duel al lui Rafa cu Ugo Humbert, dar favoritul 4 a declarat forfait înainte de duelul cu Jordan Thompson. Aşadar, "Matadorul" se va lupta pentru un loc în semifinale cu un alt australian, ocupant al poziţiei 55 ATP. Nadal şi Thompson s-au întâlnit de două ori până acum, de fiecare dată ibericul mergând mai departe în minimum de seturi.
Rafa speră să prindă cât mai multe meciuri în picioare înainte de Australian Open, competiţie pe care a câştigat-o în 2009 şi 2022. La cum a arătat în duelurile cu Thiem şi Kubler, ibericul poate să facă săptămâna a doua la Melbourne, dacă va avea parte de un tablou abordabil, fără Djokovic, Alcaraz, Sinner sau Medvedev în primele 3 tururi.
Primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, care se desfășoară în perioada 14-28 ianuarie 2024, poate fi urmărit în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.